Wybierając się na odbiór mieszkania warto zaangażować do tego inspektora nadzoru budowlanego. Praca specjalisty posiadającego profesjonalną wiedzę i urządzenia będzie nasz kosztowała około 200 złotych. Oczywiście im większa powierzchnia mieszkania, domu tym cena wzrośnie. Ale to naprawdę opłacalna inwestycja.
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia czyli fachowa poziomica, miarka, kątownik czy próbnik. Dodatkowo należy zabrać ze sobą projekt lokum oraz umowę.
Samodzielnie sprawdzając nowe mieszkanie w trakcie odbioru należy dokładnie zwrócić uwagę na szereg elementów. Nie trzeba posiadać wiedzy budowlanej aby stwierdzić czy podstawowe rzeczy są w porządku. Do czego należy przyłożyć szczególną uwagę?
Dodatkowe powierzchnie – każdy właściciel mieszkania musi sprawdzić również garaż, piwnicę, komórkę lokatorską czy też balkon, taras lub ogródek. To co w umowie określone dokładnie na projekcie poprzez lokalizację i powierzchnie musi się zgadzać.
Kupując mieszkanie pod klucz otrzymuje się lokal w zasadzie gotowy do zamieszkania. Ze strony nabywcy obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie z kolei jakości wykonanych prac wykończeniowych. Prawidłowo położone podłogi, prawidłowo wykonanie malowanie ścian czy też perfekcyjne położenie płytek w łazience czy kuchni to podstawa. Do tego dochodzą detale odnoszące np. do montowanego sprzętu, choćby w łazience. Po stronie właściciela mieszkania leży analiza czy wyposażenie łazienki jest zgodne z umową, zostało prawidłowo zamontowane oraz nie posiada żadnych wad.
Wykonanie odbioru mieszkania kończy się podpisaniem protokołu odbioru. Protokół można podpisać lub nie. Gdy występują większe niedoróbki, gdy jest wiele wad w danym lokalu i to poważnych, nabywca ma prawo odmówić podpisania protokołu . W sytuacji kiedy wszystko jest w porządku lub gdy istnieje kilka mniejszych usterek protokół odbioru mieszkania podpisuje się. Ważne aby w takim dokumencie wypisać wszystkie usterki i by równocześnie deweloper określił na piśmie w jaki sposób i w jakim terminie zostaną one usunięte.
Prawo chroni nabywców nowych mieszkań poprzez pojęcia rękojmi oraz gwarancji.
Z rękojmią ma się do czynienia w trakcie użytkowania mieszkania, a dokładniej wtedy gdy w dłuższej perspektywie czasowej zaczynają pojawiać się usterki, niedoróbki wynikające z nieprawidłowej budowy. Mowa o najróżniejszych detalach, od spraw poważnych czyli wad konstrukcyjnych, poprzez niespełnienie warunków z umowy czyli przykładowo brak placu zabaw na terenie osiedla lub systemu monitoringu. Oczywiście wszystko co miało zostać zrealizowane jest zapisane w umowie.
Rękojmia zaczyna działać w momencie odbioru budynku i trwa trzy lata (mowa o konstrukcji budynku), na elementy w wyposażeniu mieszkania rękojmia będzie działać przez rok czasu.
Gwarancja na mieszkanie to niejako dodatkowe zabezpieczenie rękojmi. Wszystkie elementy gwarancyjne wraz z okresami jej działania muszą zostać zapisane w umowie i być dokładnie wyszczególnione.
Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl