Przede wszystkim, nie przylepimy tapety na ścianę, jeśli ta będzie brudna i zatłuszczona. Wtedy w żadnym wypadku nie można liczyć na to, że tapeta będzie się dobrze trzymać i nie odpadnie po kilku dniach lub tygodniach. Ściana do klejenia tapet musi być jak najbardziej czysta, sucha i lekko chłonna, bay mogła skutecznie przyjąć klej. Dodatkowo warto jest ją zagruntować specjalnym środkiem lub rozwodnionym klejem do tapetowania.
Jeśli ściana była wcześniej malowana farbami silikonowymi, to dobrze byłoby ją wcześniej przetrzeć papierem ściernym, aby zwiększyć jej przyczepność.
Kolejny ważny krok, to sprawdzenie tapety, czy na pewno nie jest uszkodzona. W tym wypadku radzimy na suchej nawierzchni ją po prostu rozłożyć i mniej więcej dopasować sobie wszystkie pasy. Wtedy będziesz mógł ocenić, czy na pewno jest z nią wszystko w porządku i czy warto jest ją kłaść. Zwróć uwagę na to, czy poszczególne pasy nie różnią się od siebie i wzór na każdym jest identyczny.
Jeśli wszystko jest w porządku, to można rozpoczynać klejenie tapety. W tym wypadku należy zacząć procedurę od zaplanowania poszczególnych brytów tapety na ścianie. Zanim rozpoczniemy pierwsze klejenie, koniecznie musimy oznaczyć na ścianie pion, aby potem kolejne pasy były prawidłowo położone, a całość nam się nie rozjeżdżała.
W kolejnym kroku nakładamy klej na tapetę, przy czym zwracamy uwagę na to, czy właściwie pokrył on wszystkie krawędzie tapety, dzięki temu zyskamy pewność, że całość nie będzie się odklejać. Pamiętajmy również, aby nie przesadzać z ilością kleju i równomiernie go zawsze rozprowadzać.
Musisz też pamiętać o tym, aby nie robić niepotrzebnych wgnieceń, czy zagięć, bowiem to wszystko potem może być widać po nałożeniu tapety na ścianę. Pasy tapety nakładaj od góry ściany, aby pozostała część mogła swobodnie zwisać w dół. Ułatwi to jej późniejsze klejenie.
Artykuł Partnera