Ludzie włączają radio, oglądają serwisy informacyjne i odwiedzają portale w sieci, aby dowiedzieć się, co dzieje się na świecie i w ich mieście czy regionie. Trzeba zauważyć uczciwie, że w dzisiejszych mediach nie zawsze wiadomości z kraju i ze świata przekazywane są tak, jak powinny być prezentowane - a więc bezstronnie.
Podziały polityczne sprawiają, że każda stacja i gazeta ma swoje własne sympatie, przez co można zauważyć prosty mechanizm działania: wszelkie wpadki przeciwników politycznych zostają nagłaśniane i nie schodzą z czołówek wiadomości przez długi czas. Natomiast jeśli odnoszą oni sukces - informuje się o tym dość niechętnie, poświęcając na opisanie tego niewielkie ilości miejsca. Odwrotnie jest w przypadku partii i frakcji, z którymi sympatyzuje dane medium - tutaj wszelkie sukcesy nagłaśniane są przez długi czas, a porażki albo dyskretnie ignorowane, albo też poświęca się im niewiele miejsca.
Prezentacja informacji powinna opierać się o suche fakty, a ewentualny komentarz powinien zostać umieszczony jako dodatek w odpowiedniej formie (np. felieton).
Nie do przecenienia jest wpływ wiadomości na społeczności lokalne. Dzięki informacjom lokalnym, przekazywanym przez media, możliwa jest mobilizacja np. mieszkańców danego osiedla czy dzielnicy. Tym sposobem media mogą pełnić funkcje integracyjną, a dzięki możliwości wypowiadania się mieszkańców za ich pośrednictwem - stanowić również rolę komunikatora na linii mieszkańcy - lokalne władze samorządowe. Co istotne, również samorządy terytorialne mogą być wydawcami własnych gazet, przez co mogą bezpośrednio informować lokalne społeczności o wykonywanych na jej rzecz działaniach.
Ponadto media poprzez prezentowane przez siebie wiadomości mają także gigantyczny wpływ na przekazywanie i utrwalanie wybranych informacji w powszechnej świadomości mieszkańców.
Artykuł Partnera