Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, wymagająca nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także podjęcia decyzji o rodzaju, lokalizacji i standardzie wymarzonego „M". Pierwszym dylematem z jakim należy się zmierzyć, jest kwestia tego na jakim rynku chcemy kupić mieszkanie - pierwotnym czy wtórnym...

Każda opcja ma swoje zalety i wady. Kupno używanego mieszkania gwarantuje możliwość obejrzenia lokalu i sprawdzenia wszystkich szczegółów jeszcze przed zawarciem ostatecznej umowy. Dodatkowo rynek wtórny często proponuje bardzo atrakcyjne oferty - i to zarówno ze względu na cenę, jak i szereg innych okoliczności. Z drugiej strony - rynek ten niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń, na przykład w postaci zadłużenia bądź niechcianych lokatorów. Dlatego też, aby uniknąć nerwów i stresu - należy dokładnie sprawdzić:

  1. Właściciela mieszkania.
    Pierwszym krokiem w zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest sprawdzenie, czy osoba oferująca sprzedaż lokalu jest jego faktycznym właścicielem. W tym celu należy poprosić o stosowne dokumenty potwierdzające prawo do mieszkania.
  2. Prawa osób trzecich.
    Przy zakupie używanego mieszkania należy sprawdzić, czy osoba sprzedająca jest jego jedynym właścicielem i czy nieruchomość nie jest obciążona żadnymi prawami osób trzecich. Chodzi tu zarówno o taką sytuację, gdy lokal należy do kilku osób (na przykład na skutek spadku), jak i tak zwaną umowę dożywocia, według której osoba trzecia może mieszkać w sprzedawanym mieszkaniu do śmierci właściciela. Równie istotną kwestią jest sprawdzenie, czy w lokalu nie są zameldowani lokatorzy, gdyż ich ewentualna eksmisja może nastręczać wiele trudności.
  3. Zaległości sprzedającego.
    Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym należy zorientować się, czy sprzedający nie zalega w opłatach za czynsz i media. Dodatkową kwestią jest ewentualne obciążenie mieszkania hipoteką - kupujący powinien żądać od sprzedającego, aby wszelkie hipoteki zostały wykreślone przed ostatecznym podpisaniem umowy.


Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się także z dodatkowymi kwestiami.


Przed ostatecznym zakupem lokalu należy zadbać, aby w umowie znalazły się informacje o ewentualnych dodatkowych elementach transakcji - takich jak garaż, piwnica bądź strych. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych nieporozumień. Warto też sprawdzić plany zagospodarowania przestrzeni, aby po jakimś czasie nie okazało się, że obok mieszkania zostanie wybudowany wysoki biurowiec bądź droga szybkiego ruchu.


Publikacja: insane.agency

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-bezpiecznie-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym/3ua