Pieluszkowe odparzenie skóry może pojawić się z wielu powodów. Objawia się czerwonymi bolesnymi plamami na skórze dziecka w okolicy pupy, pachwin i genitaliów. Dziecko daje wyraźne sygnały, że odczuwa dyskomfort, kiedy pielęgnujemy te miejsca. Powszechnie uważa się, że odparzenia są wynikiem tego, że skóra w jednorazowej pieluszce zbyt długo styka się z kałem i moczem, na przykład, kiedy dziecko załatwi się przez sen i zostaje w tej pieluszce aż do rana.
Jednak bywa i tak, że bardzo dbasz o swojego maluszka, zmieniasz pampersy najczęściej jak to wypada a mimo to dziecko doświadcza odparzeń pupy i pachwin. Powodów może być kilka. Na przykład przy stosowaniu pieluch tetrowych źle wypłukana tkanina po praniu. Proszek może podrażniać skórę. Odparzenia mogą się pojawiać po tym jak dziecku zmieniliśmy dietę, wprowadziliśmy nowe składniki, jest krótko po szczepieniu lub leczeniu antybiotykami. Różne substancje, które będą wtedy obecne w kale niemowlaka potrafią spowodować silne podrażnienia.
Wraz z pojawieniem się jednorazowych pieluszek nauczyliśmy się również, aby dziecko stale miało je na sobie. I mimo obietnic producentów jest to jednak produkt z tworzyw sztucznych, a więc przepuszczalność powietrza jest ograniczona. Kiedy skóra nie oddycha i jest zapocona wtedy również pojawiają się odparzenia. I nawet najlepsza pieluszka nie uchroni naszego dziecka przed zetknięciem z wilgocią, a właśnie takie ciepłe i wilgotne środowisko wewnątrz pieluchy sprzyja wystąpieniu podrażnień i otarć.
Możemy wprowadzić w życie pewne działania, dzięki którym odparzenia u niemowląt będą się zdarzały rzadziej.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej sprawdź: Co na odparzenia pieluszkowe? Kremy na odparzenia, maści, czy domowe sposoby?
Oprócz częstych zmian pieluszek, wietrzenia i osuszania miejsc, gdzie już wystąpiło odparzenie u niemowlaka koniecznie należy zastosować również odpowiedni krem. Absolutnie nie należy bagatelizować objawów odparzenia, ponieważ mogą ulec zaognieniu i dużo trudniej będzie je wyleczyć. Kiedy odparzenie pogorszy się, skóra dziecka zacznie się łuszczyć i będzie gorąca w dotyku jedynym wyjściem będzie wizyta u lekarza. Ten zaleci najpewniej maści z antybiotykiem, ponieważ już uszkodzona skóra dalej będzie miała kontakt z bakteriami z moczu i kału dziecka. A szczęście rozpoczynając leczenie już na początku maściami o odpowiednim składzie można sobie poradzić nawet z silnymi odparzeniami pieluszkowymi.
Konieczne jest zastosowanie maści zawierającej w składzie substancje ochronne i przyspieszające gojenie jak prowitamina B5. Takim kremem jest Bepanthen Baby Extra - maść na odparzenia pieluszkowe. W składzie zwiera również witaminę B3, która skutecznie neutralizuje drażniące składniki jakie mogą znajdować się w kupce twojego maluszka, a także tworzy dodatkową warstwę ochronną. Dzięki oliwie z oliwek nawilża i zmniejsza tarcie pomiędzy skórą dziecka a materiałem pieluszki. Ważne jest by taka maść nie zawierała barwników, substancji zapachowych czy konserwantów. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i należy uważać z czym ma kontakt.
Artykuł powstał na podstawie http://www.bepanthen.pl/.