Zatwierdzona przez władze reforma edukacji budzi ogromne kontrowersje. Jej wprowadzenie skutkować będzie ogromnymi zmianami również dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli w naszym powiecie. Wojewoda Małoposli – Józef Pilch wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Jak zaznacza podjął decyzje kierując się zasadą proporcjonalności wedle której środki nadzoru winne być adekwatne do stopnia dostrzeżonych uchybień.
Jako przedstawiciel Rządu RP Wojewoda przede wszystkim skupia się na prawidłowym i skutecznym wdrożeniu przyjętej reformy edukacji w życie. Każda rezolucja jest i będzie oceniania przez organ nadzoru indywidualnie w kontekście istotnych dla niej okoliczności w tym przede wszystkim w uwzględnieniu jej brzmienia oraz także przy zastosowaniu wskazanej zasady proporcjonalności. W tej konkretnej sprawie organ nadzoru nadal podtrzymuje swoje wcześniej wyrażone wątpliwości odnośnie dopuszczalności ostatnio podjętej rezolucji. Uważa jednocześnie, że zasygnalizowanie problemu było w tym przypadku wystarczające i nie wymaga zastosowania dalej idących środków nadzorczych.
Wojewoda ufa jednocześnie w to, że stanowisko jego stanowić będzie podstawę do refleksji na przyszłość tym bardziej, że wzmiankowane jego wątpliwości potwierdza aktualne orzecznictwo sądów administracyjnych.
W piśmie czytamy:
„W wyniku wstępnej oceny legalności Rezolucji Nr 51/LX/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 14 grudnia 2016 r. skierowanej do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sprzeciwu wobec zapisów rządowych projektów ustawy Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe dotyczących m.in. likwidacji gimnazjów oraz przewidywanych skutków ich likwidacji, organ nadzoru powziął wątpliwości, co do jej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.
W związku z powyższym, wystosowane zostało zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego, w którym wskazano na powzięte wątpliwości i w którym zwrócono się jednocześnie
z prośbą o zajęcie stanowiska przez władze Miasta Krakowa – pismo Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 28 grudnia 2016 r., znak:
WN-II.4100.476.2016.
Uwzględniając obszerne wyjaśnienia przedłożone do Wojewody Małopolskiego pismem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa z dnia 5 stycznia 2017 r., znak: BR-03.0720.74.2016, wskazać należy, że organ nadzoru w dalszym ciągu podtrzymuje wątpliwości co do legalności przedmiotowej rezolucji. Wątpliwości organu nadzoru tym bardziej są zasadne, jeśli uwzględni się aktualne orzecznictwo sądów administracyjnych, które zdaje się przemawiać za niedopuszczalnością podejmowania przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego rezolucji (apeli, stanowisk) w sprawach w istocie wykraczających poza obszar spraw lokalnych.
Mając jednakże na względzie fakt, że Rada Miasta Krakowa wypowiedziała się w kwestiach dotyczących szeroko rozumianych spraw edukacyjnych, których to realizacja mieści się także
w zakresie zadań gminnych, jak również biorąc pod uwagę zasadę proporcjonalności, z której wynika reguła odpowiedniego dostosowania stopnia ingerencji organu nadzoru do stopnia naruszenia obowiązującego prawa, Wojewoda uznał, że samo zasygnalizowanie zaistniałych wątpliwości w tej konkretnej sprawie będzie wystarczające i nie wymaga dalej idących działań nadzorczych.
Józef Pilch”