Ochrona środowiska od wielu lat stanowi priorytet w działaniach Gminy Sucha Beskidzka. Nie są to tylko działania związane z gospodarką wodno-ściekową, ale również ochroną powietrza atmosferycznego. Przez ostatnie 6 lat w wyniku intensywnych działań w tym zakresie, zlikwidowano prawie 1400 starych niskosprawnych palenisk węglowych.
Powyższe działania nie były by możliwe bez środków finansowych które gmina skutecznie pozyskuje z różnych źródeł w tym z WFOSiGW w Krakowie. Przez ostatnie 3 lata pozyskano na ten cel ok. 3 mln złotych. W roku bieżącym koszt przeprowadzonych modernizacji wyniósł 3,4 mln złotych, przy czym inwestycje te zostały dofinansowane w kwocie 1,4 mln złotych.
W ramach działań 2016 roku w 7 blokach zostały zlikwidowane 479 piece kaflowe, a w ich miejce wybudowano 7 kotłowni gazowych kondensacyjnych. W domach jednorodzinnych 70 kopciuchów zostało zastąpione – 17 kotłami gazowymi, 48 nowoczesnymi kotłami węglowymi i 5 kotłami na biomasę.
Działania inwestycyjne wspierane są również działaniami edukacyjnymi prowadzonymi nie tylko wśród młodych mieszkańców miasta. Straż miejska prowadząc kontrolę palenisk weryfikuje co mieszkańcy wrzucają do kotła, a w przypadku stwierdzenia, że spalane są materiały nie będące paliwami, nakładane są surowe kary finansowe.
W suskim Urzędzie Miejskim zatrudniono osobę, który doradza mieszkańcom jak skorzystać z programów dofinansowania wymiany kotłów grzewczych i prowadzenia termomodernizacji budynków.
Godziny urzędowania Ekodoradcy w Urzędzie Miejskim w Suchej Beskidzkiej, pokój nr 33, tel. 338749544
poniedziałek-wtorek 8-14, środa 8-12, czwartek 9-13.