Ciekawostki o toaletach
Ciekawostki o toaletach
- - W języku japońskim istnieje ponad tuzin słów na określenie „toalety”: „wygodne miejsce”, „rękomyjnia”, „gabinet odosobnienia”, „czysty pojemnik”, a także „skryte śniegiem”.
- - W jednym z klubów w Manchesterze istnieje dwuosobowa toaleta damska. Cieszy się ona niespotykaną popularnością. Najwyraźniej, paniom podoba się możliwość oddawania moczu bez konieczności przerywania rozmowy.
- - W latach 90-ch w New Delhi zostało otwarte pierwsze na świecie Muzeum toalety. Z kolei w Brukseli znajduje się Muzeum kanalizacji, natomiast w Japonii oraz Anglii można znaleźć Muzea historii toalety, pięć starożytnych toalet w Japonii są zaliczane do zabytków i dziedzictwem kulturowym.
- - W 1996 roku na wyspie Tajwan w toalecie odbyło się wesel (pierwsze, lecz nie ostatnie w historii).
- - W kwietniu 2000 roku brazylijski kongresmen zaproponował by stworzone zostały toalety przenośne dla mniejszości seksualnych.
- - Papier toaletowy po raz pierwszy pojawił się w Chinach. Cesarzowi dostarczano corocznie 15 000 arkuszy papieru w formie kwadracików o wymiarach 8 x 8 cm, spryskanych pachnidłami.
- - W 17 wieku bogaci Anglicy wylewali zawartość nocników do komina, czyli, mówiąc prościej, oddawali mocz do ognia.
- - Leonardo da Vinci, będąc pod wrażeniem smrodu, jaki panował w Paryżu, zaprojektował specjalnie dla króla toaletę z możliwością spłukiwania. Projekt składał się z rur kanalizacyjnych, wentylacji oraz dopływu wody. Lecz, niestety, wykresy tak i zostały wyłącznie na papierze. Leonardo i w tym pytaniu wyprzedził swój wiek.
- - Na podstawie przeprowadzonych badań statystycznych stwierdzono, że kobiety pod czas każdej wizyty toaleta przenośny spędzają tam prawie 3 razy więcej czasu, niż mężczyźni. Ponad to, kobiety chodzą do toalety częściej niż mężczyźni – 5 lub 7 razy w ciągu dnia, i wykorzystują około 12 metrów papieru toaletowego, mężczyźni zaś – około 3.5 metra.
- - Średnica rur kanalizacyjnych w Japonii wynosi jedynie 5 cm, dlatego w tym kraju zabronione jest wrzucanie do toalety papieru nie wyprodukowanego w Japonii (lokalny papier jest rozpuszcza się w wodzie). Nie przestrzeganie owej zasady może prowadzić do niedrożności rur.
- - Dwie trzecie ludności na świecie nie używa papieru toaletowego.
- - Według statystyki 1 300 000 osób w Indiach są zajęci tym, że sprzątają wydaliny ludzkie w „niespłukiwanych” toaletach. Maksymalna opłata ich pracy (miesięczna) za każdą toaletę wynosi 10 rubli.
- - W tour rider niektórych gwiazd można znaleźć szczególne punkty, dotyczące łazienki i toalety. Na przykład, w toalecie Barbary Streisand powinny znaleźć się płatki róż, The Rolling Stones (którzy dość często dają koncerty na stadionach) wymagają „mobilnej” toalety, z kolei Madonna nie może obejść się bez nowego siedzonka dla swojej gwiezdnej pupy.
Artykuł Partnera