Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Kilkaset solarów zamontowano „do góry nogami”. Teraz trzeba je poprawiać!

Na chwilę obecną stwierdzono już ponad 300 przypadków źle zamontowanych paneli solarnych w powiecie suskim.

W ramach programu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy jakości powietrza w obrębie powiatu suskiego, na około 2900 domach osób prywatnych zamontowano kolektory słoneczne. Jak się teraz okazuje, cześć z nich zamontowano odwrotną stroną.
Na dzień dzisiejszy  stwierdzono 302 przypadki odwrotnie zamontowanych paneli solarnych.

W związku z zaistniałą sytuacją rodzi się podstawowe pytanie - Czy odwrotnie zamontowany panel solarny spełnia swoją funkcję (grzeje)?

Z informacji które posiadamy taki panel spełnia swoją funkcję i grzeje. Jednak odwrotne zamontowanie panelu może  doprowadzić  do zaparowania  kolektora utrzymującego  się   przez dłuższy czas, co z kolei może wpływać na obniżenie efektywności układu. Polska Norma   dopuszcza   możliwość  pojawienia  się zaparowania  do 5 %  pow. kolektora

Co sprawiło, że dopiero po kilkudzięsięciu miesiącach usterka została wychwycona?

Problem został  stwierdzony przez pracowników Wydziału  Środowiska  w wyniku monitorowania pracy instalacji solarnych w trakcie ich eksploatacji.
Nadzór nad właściwym wykonaniem instalacji, w tym w zakresie zgodności z dokumentacją przetargową i zasadami wiedzy technicznej, do czego zaliczyć trzeba m.in. wytyczne producentów urządzeń sprawowała wybrana w przetargu nieograniczonym zewnętrzna firma, która zatrudniała do tego celu inspektorów nadzoru inwestorskiego,   posiadających  uprawnienia budowlane i doświadczenie w nadzorowaniu tego typu instalacji. Inspektorzy nadzoru w trakcie wykonywania swoich obowiązków, w tym w trakcie odbiorów nie wychwycili tego problemu.  Wykonawcy nadzoru inwestorskiego Powiat naliczył kary umowne za nie prawidłowe nadzorowanie prac.

- Ile wyniosą i kto pokryje koszty związane z demontażem i powtórnym montażem solarów?
 
Dla zachowania procedur określonych w postanowieniach umowy łączącej Powiat z firmą Solver sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej wezwano Syndyka  masy upadłości  do  usunięcia  usterek  związanych z nieodpowiednim montażem kolektorów.   Wezwanie to, podobnie jak i inne w zakresie  usterek  instalacji,  nie zostało zrealizowane przez Syndyka.

Wobec braku działania Syndyka, Powiat zlecił wykonanie niezbędnych poprawek innej firmie zajmującej się tego rodzaju pracami. Koszt  odwrócenia kolektorów wynosi 596 zł w zakresie jednej lokalizacji. Koszty te pokrywane  są w ramach z dodatkowej  dotacji Szwajcarsko Polskiego  Programu Współpracy,  przeznaczonej  na wykonanie  serwisu zastępczego instalacji, uzyskanej dzięki staraniom Powiatu.
Zgodnie z przepisami prawa ogłoszenie upadłości Solver sp. z o.o. nie zwalnia wykonawcy z obowiązku usuwania wad ujawnionych w instalacjach w okresie rękojmi i gwarancji po dniu ogłoszenia upadłości. Dlatego w każdym przypadku Powiat wzywa Syndyka masy upadłości do wykonania zobowiązań leżących po stronie wykonawcy w tym zakresie, a w sytuacji braku reakcji – usuwa wady przez innego wykonawcę, a od Syndyka masy upadłości żąda zwrotu poniesionych w tym zakresie kosztów.
Sam Powiat nie jest przez obowiązujące przepisy zobowiązany do realizacji tych napraw w miejsce upadłego wykonawcy.

Aby jednak nie pozostawiać mieszkańców z problemem braku serwisu usuwającego ew. wady czy usterki ujawniające się w toku eksploatacji instalacji, a także, aby zwiększyć trwałość instalacji i zapewnić wysoki poziom efektu ekologicznego wynikającego z ich działania, zdecydowano o prowadzeniu  takiego zastępczego serwisu  ze środków  Powiatu. W roku 2016 koszty te były refinansowane z  dotacji Szwajcarsko Polskiego  Programu Współpracy. Od  2017 r. koszty te pokrywane  będą z budżetu Powiatu – informuje   Wydziału  Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/kilkaset-solarow-zamontowano-do-gory-nogami-teraz-trzeba-je-poprawiac/364