W poniedziałek na suskim Rynku dzieci i młodzież zorganizowały happening z okazji Dnia Czystego Powietrza.
Z tej okazji podopieczni Miejskiego Przedszkola Samorządowego oraz uczniowie szkół podstawowych nr 1 i 2, wyruszyli na miasto z własnoręcznie przygotowanymi transparentami oraz balonami i maskami ochronnymi. Przesłanie było dobitne – zatruwając powietrze trujecie nie tylko siebie, ale również własne dzieci.
Osoby palące w piecach złej jakości węglem oraz mułem i odpadami, trują siebie i najbliższych, zanieczyszczając także środowisko, w którym żyjemy. Spalający w swoich piecach odpady, łamią prawo dotyczące ochrony środowiska i zagrożeń epidemiologicznych oraz przepisy przeciwpożarowe.
Dym wydobywający się z nieekologicznych pieców opalanych słabej jakości węglem, flotem czy miałem węglowym zawiera wiele niebezpiecznych związków. Substancje te odkładają się w naszym organizmie, powodują, że czujemy się coraz gorzej, chorujemy. Dodatkowo część z nich jest rakotwórcza. Rozumiemy, że sklepy, restauracje czy mieszkania muszą być ogrzewane, ale w tym celu należy wykorzystywać odpowiednie paliwo. Dlatego – My dzieci – zwracamy się z prośbą o zmianę dotychczasowego rodzaju opału na paliwo dobrej jakości np. gaz. Nikt z nas nie chce być chory, a tylko proces spalania gazu nie powoduje emisji niebezpiecznego pyłu do powietrza! - z takim przesłaniem dzieci ze szkół podstawowych nr 1 i 2 oraz Przedszkola Samorządowego wyruszyły na miasto i apelowały do dorosłych mieszkańców, właścicieli przedsiębiorstw i nieruchomości położonych w centrum miasta.
Dzieci przygotowały wcześniej transparenty z hasłami nawołującymi do zmiany dotychczasowych praktyk związanych z ogrzewaniem nieruchomości, a maszerując ulicami Suchej Beskidzkiej założyły maski ochronne.
W ten sposób każda mijająca je osoba nie mogła przejść obojętnie wobec tego wydarzenia. Celem akcji, w której udział wzięli najmłodsi mieszkańcy miasta było zwrócenie uwagi na fakt, że to, czym pali się w domowym piecu, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą każdego właściciela lokalu.
Stosowanie słabej jakości opału wpływa bowiem na jakość i czystość powietrza w całym mieście, a pośrednio także zdrowie i życie nas wszystkich! Zanieczyszczenia w powietrzu oddziałują na nasz cały organizm i chociaż ich negatywne skutki nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
foto: UM Sucha Beskidzka