Majątek wspólny czy osobisty?
Sposób podziału należy zacząć od ustalenia, czy pomiędzy małżonkami była ustawowa wspólność majątkowa - wtedy ustawa wskazuje, co należy do majątku wspólnego, a co do majątków osobistych. Jeśli małżonkowie zawierali umowę majątkową, również ma to wpływ na ustalenie powyższych kwestii.
W skład majątku wspólnego wchodzą m.in.:
- wynagrodzenie za pracę,
- dochody z majątku wspólnego,
- dochody z majątku osobistego każdego z małżonków,
- środki zgromadzone na rachunku bankowym, pracowniczym, funduszu emerytalnym każdego z małżonków.
Majątek osobisty mogą stanowić m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis, darowiznę, a także prawa autorskie czy niewypłacone przez pracodawcę wynagrodzenie.
Sposoby podziału majątku
Majątkowa wspólność małżeńska ustaje w chwili rozwodu. Konkretny podział majątku ma miejsce na drodze sądowej lub poprzez umowę pomiędzy rozwodzącymi się. Ta druga pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnych dóbr, np. mieszkania czy samochodu. Jeśli jeden z małżonków uniemożliwia swym postępowaniem wspólne mieszkanie, sąd - na wniosek drugiego ze współmałżonków, może nakazać jego eksmisję - są to jednak wyjątkowe wypadki. Jeżeli zależy nam na rozwiązaniu satysfakcjonującym obydwie strony, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nie będziemy musieli uczestniczyć wówczas w przeciągających się rozprawach sądowych, a podział majątku po rozwodzie będzie dużo łatwiejszy. Wystarczy zgłosić się do zespołu wykwalifikowanych ekspertów, umówić się na konsultacje, ustalić składniki majątku i ich najdogodniejszy podział. Podział majątku następuje poprzez podpisanie projektu ugody bądź posiedzenie pojednawcze w Sądzie.