Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Części do kombajnu i maszyny rolnicze: nowe czy używane?

Poprzedni rok nie był wybitnie udany dla producentów maszyn rolniczych. Statystyki jasno wskazują bowiem, że rodzimi rolnicy preferują bowiem używane ciągniki. Podobnie sprawa wygląda w przypadku części do kombajnu – tutaj również te nowe przegrywają z wysłużonymi modelami. Powód? Wiadomo: oszczędności.

Producenci ciągników nie mogą zaliczyć zeszłego roku do udanych. W statystykach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zarejestrowano w tym czasie zaledwie 12 303 nowych ciągników rolniczych. To ponad 13% mniej niż dwa lata temu! Małego tego: po raz pierwszy od wielu lat liczba sprzedanych nowych ciągników nie przekroczyła poziomu 14 000. Co ciekawe, w tym samym czasie wzrosła za to sprzedaż traktorów używanych. I to o ponad 6%: z 15 421 do 16 390 sztuk. A że nie zanosi się na ponowne dofinansowanie zakupów ciągników rolniczych ze strony Unii Europejskiej, to w tym roku najpewniej ponownie zaobserwujemy dalsze wzrosty na polskim rynku używek.

Siła marki

New Holland zarejestrował w zeszłym roku 20% spadek sprzedaży, ale nie przeszkodziło mu to kolejny raz z rzędu zarejestrować w naszym kraju najwięcej nowych maszyn rolniczych: w statystykach pojawiło się 2055 traktorów tej marki. Tuż za nim uplasował się John Deere. W całym 2015 r. na zakup ciągnika tej marki zdecydowało się aż 1874 nabywców – to wzrost o całe 26%. Podium rocznej klasyfikacji producentów zamyka Zator, który wypuścił na polski rynek 1658 nowych ciągników. Dwoma najchętniej wybieranymi ciągnikami były zresztą maszyny właśnie tej firmy: Zetor Major 80 i Proxima 90. Już za podium można znaleźć maszyny rolnicze Deutz-Fahr, Kubuta, Case IH, Massey Ferguson, Claas, Valta czy Farmtrac.

Jak wygląda sprzedaż nowych maszyn rolniczych w poszczególnych regionach Polski? W zeszłym roku pod tym względem przodowało woj. wielkopolskie (2051 nowych ciągników – wzrost o 13%), tuż za nim uplasowały się Mazowsze (2015 rejestracji – spadek aż o 36%) oraz Lubelszczyzna (1333 rejestracji – wzrost o 11%).

Czemu używane części do kombajnu?

Używane ciągniki cieszą się wśród rolników zdecydowanie większą popularnością, podobnie wygląda też sprawa z używanymi częściami do kombajnów – wałami korbowymi, sprężarkami, głowicami, pompami wtryskowymi, rozrusznikami, końcówkami wylotowymi o różnej średnicy, koszami sitowymi... Cena przemawia za popularnością używanych części do kombajnu. Agropomoc.pl zazancza, że badania wykazały iż koszt regeneracji części maszyn stanowi 30–60% kosztów wytwarzania części nowych. Natomiast zakup części i zespołów odnowionych (zregenerowanych) jest tańszy w granicach 20–40%! Nie mówiąc o tym, że regeneracja stanowi jedną z głównych metod recyklingu wyeksploatowanych (złomowanych) maszyn i urządzeń. Nic dziwnego, że regeneracja – proces przywracający zużytym lub uszkodzonym częściom (do kombajnu i nie tylko) ich pierwotne cechy konstrukcyjne i jakościowe – zyskuje na popularności.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/czesci-do-kombajnu-i-maszyny-rolnicze-nowe-czy-uzywane/zsg