Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak szybko można wypowiedzieć umowę spółki cywilnej?

Życie wspólników spółki cywilnej nie zawsze jest usłane różami. Po pewnym czasie w wielu spółkach dochodzi do naturalnego zużycia materiału. Zdarza się także, że wspólnicy nie zdołają dotrzeć aż do tego etapu funkcjonowania spółki - na przykład na skutek konfliktu powstałego pomiędzy wspólnikami. Naturalną myślą w takim przypadku jest wypowiedzenie umowy spółki cywilnej. Jak szybko można doprowadzić do rozwiązania spółki w ten sposób? Czy można zmienić w umowie terminy wynikające z przepisów kodeksu cywilnego? Odpowiedź na te pytania pomoże nam ustalić nasz ekspert – adwokat Wojciech Rudzki specjalizujący się w prawie spółek.

W przypadku spółki cywilnej zawartej na czas nieokreślony możliwe jest wypowiedzenie jej umowy przez każdego ze wspólników spółki cywilnej. Wypowiedzenie następuje z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jak wskazuje adwokat Wojciech Rudzki z kancelarii adwokackiej w Krakowie, jest to tzw. zwyczajne wypowiedzenie umowy spółki cywilnej. Wypowiedzenie takie następuje z zachowaniem terminu wypowiedzenia, a jego dokonanie nie jest uzależnione od zaistnienia jakiegokolwiek powodu, nie wymaga ono żadnego uzasadnienia i może zostać zrealizować w każdym czasie, tj. w każdym momencie istnienia spółki.

Skutkiem takiego wypowiedzenia nie jest rozwiązanie umowy spółki lecz jedynie wygaśnięcie stosunku prawnego spółki wobec wypowiadającego wspólnika. Jak podkreśla adwokat Wojciech Rudzki z kancelarii adwokackiej w Krakowie (wojciechrudzki.pl) "spółka cywilna w zmniejszonym składzie osobowym trwa nadal bez udziału wspólnika wypowiadającego umowę". Uprawnienie wspólnika do wystąpienia ze spółki cywilnej zostało przewidziane w art. 869 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym artykułem, jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Z przepisu tego wynika, że możliwe jest wystąpienie wspólnika z każdej spółki cywilnej i to niezależnie od tego, czy umowa spółki przewiduje wypowiedzenie udziału czy też nie zawiera żadnych postanowień w tym zakresie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w umowie spółki cywilnej nie mogą znajdować się postanowienia pozbawiające wspólników tego prawa, jednakże mogą być wprowadzone w tym zakresie zarówno korzystniejsze jak i mniej korzystne zmiany.

Jedynym warunkiem złożenia takiego wypowiedzenia jest to, że umowa spółki cywilnej musi być zawarta na okres nieoznaczony, tj. bez wyznaczonego terminu rozwiązania spółki w umowie. W taki sposób zawierana jest większość spółek cywilnych. Jak sygnalizuje adwokat Wojciech Rudzki, jeżeli w umowie spółki cywilnej nie określono żadnego terminu obowiązywania umowy, to przyjmuje się, że taka spółka została zawarta właśnie na czas nieoznaczony.

Adwokat Wojciech Rudzki zauważa, że określenie terminu wypowiedzenia umowy spółki cywilnej na „trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego” oznacza, że ustawowy termin wypowiedzenia wynosi trzy miesiące i powinien upłynąć z końcem roku obrachunkowego (który nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym). Wspólnicy mogą w umowie spółki określić inny termin wypowiedzenia – krótszy lub dłuższy niż przewidziany w ustawie. Mogą go również odnieść do innego niż rok obrachunkowy okresu. Rok obrachunkowy lub inaczej rok obrotowy jest to w myśl ustawy o rachunkowości rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Zazwyczaj rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to znaczy, że zaczyna się z dniem 1 stycznia, a kończy się 31 grudnia. Gdy rok obrotowy rozpoczyna się 1 stycznia, to wypowiedzenie umowy spółki cywilnej powinno zostać złożone najpóźniej 30 września, aby wywarło skutek od początku kolejnego roku. W przypadku gdy wypowiedzenie zostanie złożone wcześniej, to skutek w postaci wyjścia ze spółki cywilnej nastąpi dopiero z końcem danego roku kalendarzowego. Jeżeli zostanie złożone zbyt późno, to albo odniesie skutek z końcem kolejnego roku obrachunkowego albo w ogóle nie odniesie żadnego skutku.

Adresatami wypowiedzenia udziału w spółce cywilnej jako oświadczenia woli powinni być wszyscy pozostali wspólnicy i zostaje ono złożone z chwilą dojścia oświadczenia do każdego z pozostałych wspólników w taki sposób, że mogli zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 kodeksu cywilnego). Jak podkreśla adwokat Wojciech rudzki z krakowskiej kancelarii adwokackiej, przepisy ustawy nie wymagają zachowania dla wypowiedzenia formy szczególnej, jednakże powinno ono być stwierdzone pismem.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-szybko-mozna-wypowiedziec-umowe-spolki-cywilnej/ztv