Już w najbliższy weekend odbędzie się po raz kolejny Babiogórska Jesień w Zawoi. Festiwal prezentuje oryginalne zwyczaje i obrzędy ludowe związane z jesiennym redykiem. Jest on także doskonałą okazją do zaprezentowania bogatego folkloru Babiogórców, a także folkloru sąsiadów z Orawy, Podhala czy Słowacji.
Początkowo na zawojskiej estradzie występowały wyłącznie rodzime zespoły folklorystyczne m.in. Zespół KGW „Spod Grubej Jodły”, Zespół „Babiogórcy” czy Zespół KGW „Zawojanki”. Jednak kolejne lata sprawiały, że impreza stawała się coraz popularniejsza i program rozszerzał się o zespoły zewnętrzne prezentujące szeroko pojmowaną muzykę folklorystyczną. Przełomowym momentem był rok 1995, kiedy to udało się zaprosić zespół „Krywań”. Od tego momentu na scenie Babiogórskiej Jesieni rokrocznie występował gość specjalny.
Każda edycja obfituje także w wielu twórców ludowych prezentujących swoje cuda rzemieślnicze. Kiermasz, który tworzą jest sporą atrakcją dla wszystkich chcących obcować z kulturą ludową w pełnym tego słowa znaczeniu.
Wszystko rozpoczęło się w 1985r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Pana Stanisława Zgudy oraz dyrektora GOK-u Pana Kazimierza Szymańskiego zawiązał się Komitet Organizacyjny Babiogórskiej Jesieni. Dzięki wysiłkowi licznej grupy ludzi udało się stworzyć wspaniałą imprezę folklorystyczną. Przez jedenaście lat corocznie we wrześniu mogliśmy podziwiać przepiękny widok na Babią Górą, który rozciągał się z placu DW „Jaworzynka” w Zawoi Widły. Gdy w 1996r. impreza została przeniesiona na Stadion do Zawoi Centrum było wiele słów krytyki i żalu za niepowtarzalną atmosferę miejsca w Zawoi Widły. Jednak od 2011r. Festiwal Karpacki powrócił do Zawoi Górnej pod DW „Jaworzynka”, który to aktualnie zmienił swoją nazwę na DW „Diablak”.
- Kolejna, 32. Babiogórska Jesień zbliża się wielkimi krokami. We wrześniu pod Babią Górą znowu zabrzmi folklor z różnych części Karpat i nie tylko. W tegorocznym programie znajdzie się także zespół z Sycylii! Czekają nas też wspaniałe warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, coroczne targi sztuki i rękodzieła ludowego, spotkania pasterzy i ludzi związanych z kulturą babiogórską. Miło nam także poinformować, że Babiogórska Jesień została włączona w harmonogram imprez Święta Karpat – wędrującego święta ludzi gór i karpackiej przyrody. Żywy ogień watry, pasterska kultura i sztuka ludowa! - zachęcają organizatorzy wydarzenia.