Każdego roku o podobnej porze mieszkańcy Powiatu Suskiego spotykają się, aby wspólnie świętować zakończenie żniw. I choć obchodzenie dożynek coraz bardziej staje się kultywowaniem tradycji naszych dziadków niż rzeczywistym prezentowaniem swoich plonów, nie zmienia to faktu, że dożynki nadal stanowią doskonałą okazję do spotkań i wspólnej biesiady.
Organizatorem tegorocznych dożynek była Sidzina. W programie imprezy znalazły się między innymi: przemarsz korowodu dożynkowego, konkursowe ośpiewanie wieńców czy koncert kapeli folkowej „Góralska Hora”.
Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą Świętą, po której przemaszerowano na boisko sportowe – miejsce spotkania. Tam, po przywitaniu gości, odbyła się prezentacja i zarazem konkurs wieńców dożynkowych. Panie z kół gospodyń barwnymi przyśpiewkami przekonywały o unikatowości swoich wieńców. Ostatecznie zwycięskim w kategorii wieniec tradycyjny okazał się ten wykonany przez Stowarzyszenie „Nasza Skawica” drugie miejsce uzyskał wieniec zrobiony przez Gaździny z Marcówki, a zaszczytne – trzecie ex aequo: KGW Budzów i KGW Zawoja
w kategorii wieniec współczesny:
I miejsce – KGW Żarnówka
II miejsce – KGW Kurów
III miejsce – KGW Palcza
Podczas gdy rodzice przyglądali się konkursowym rywalizacjom i częstowali potrawami przygotowanymi przez gospodynie z Sidziny, dzieci spędzały na zabawie – darmowe zjeżdżalnie i karuzele były atrakcją dla najmłodszych mieszkańców powiatu.
Zapytana o to, jak wyglądały przygotowania do dożynek, Dyrektor GOKPTiS w Sidzinie – Jadwiga Czarny, odpowiedziała:
Mamy poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Mam nadzieję, że nikt nie pojedzie stąd głodny. Pogoda bardzo nam dopisała. Pamiętam jak w pierwsze dożynki chodziliśmy tu w błocie po kolana. W tym roku, dzięki pogodzie, połowa sukcesu już za nami.
O tym, jak ważne jest aby kultywować tradycję dożynek, przypomniał Wójt Gminy Jordanów – Stanisław Pudo:
Dożynki to dobra okazja aby podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. To również świetny sposób na integrację. Tego wszystkiego nie da się przygotować z marszu: trzeba przygotować wieńce, stroje, potrawy – to bardzo integruje, pozwala na bezpośredni kontakt, czego brakuje nam w dobie powszechnej komputeryzacji.
Doskonałą integrację i radosną atmosferę panujące podczas imprezy podkreśliła taneczna zabawa dożynkowa, która zakończyła tegoroczną uroczystość w Sidzinie.
foto/tekst: EK