Powiatowe Uroczystości Rocznicowe, upamiętniające wybuch II wojny światowej, organizowane przez Gminę Jordanów oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji przy współudziale Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej odbyły się 1 września 2016 r. w Wysokiej.
Przed 77 laty w walkach jakie stoczyły tu w dniach 1-2 września 1939 r. jednostki pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka z niemieckim agresorem zginęło 55 polskich żołnierzy i 3 mieszkańców wsi. Niemcy w odwecie za bohaterską obronę spalili wówczas Wysoką w całości.
Czwartkowe uroczystości zaczęły się przemarszem przybyłych delegacji i osób spod budynku remizy OSP do kościoła na Wysokiej, gdzie odprawiona została okolicznościowa msza św. Po niej wszyscy zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Łętowni, udali się na cmentarz wojskowy gdzie odbyły się główne obchody. Rozpoczęło je poświęcenie przez księdza Jana Fryźlewicza proboszcza parafii w Naprawie odnowionego pomnika. Zamontowana została na nim nowa, granitowa tablica, na której umieszczono uzupełniony wykaz poległych żołnierzy.
Apel poległych odczytała kapitan Maria Wołk z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa, a żołnierze z tej jednostki oddali salwę honorową, po czym okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo, senator Andrzej Pająk, wicewojewoda Józef Gawron, starosta Józef Bałos oraz córka jednego z żołnierzy, obrońców Wysokiej, Joanna Wielgat i James Jurczyk prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców.
Następnie oficjalne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem obrońców Wysokiej. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Suskiego hołd poległym oddali: starosta Józef Bałos, przewodniczący rady Ryszard Hadka i Czesława Madoń członek zarządu.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez organizatorów na tradycyjną wojskową grochówkę, przygotowaną przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
źródło: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej