Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak zaizolować poddasze?

Izolacja poddasza przekłada się na duże oszczędności. Zimą pozwala zatrzymać ciepło, latem z kolei zapobiega zbyt silnemu nagrzewaniu się budynku. Taka inwestycja, choć wymaga nakładów finansowych, zwraca się w stosunkowo szybkim czasie. Jak zaizolować poddasze? Sposobów jest coraz więcej, dzięki czemu każdy może wybrać taką metodę izolacji, która w pełni sprosta jego oczekiwaniom.

Izolacja styropianem

Do zaizolowania wykorzystać można między innymi styropian, który w przypadku poddaszy stosuje się w formie płyt rozprężnych. Styropian charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dodatkowo jest odporny na pleśń i grzyby. Materiał należy ułożyć pomiędzy krokwiami oraz pod krokwiami. Styropian jest sprężysty i giętki, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do przestrzeni pomiędzy krokwiami. Montując ten materiał, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie pozostawić luk bądź szczelin, które mogą powodować straty ciepła. Dodatkowo, niewłaściwe ułożenie płyt styropianowych może spowodować, że styropian będzie poddany działaniu wilgoci.

Izolacja wełną mineralną

Choć to styropian jest materiałem izolacyjnym wykorzystywanym od pokoleń, to największą popularnością przy izolacji poddasza cieszy się wełna mineralna. Ten materiał stosuje się w przestrzeni pomiędzy krokwiami, tak aby dokładnie wypełniał całą przestrzeń. Aby zadbać o odpowiednią wentylację, należy pamiętać o pozostawieniu luki wielkości ok. 4 cm pomiędzy wełną mineralną a sztywnymi deskami dachowymi. Wełna wymaga właściwego zamontowania przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych profili ocynkowanych. Przy układaniu wełny mineralnej trzeba zachować szczególną staranność, wszystko po to, aby nie doprowadzić do ewentualnych strat ciepła, których wszyscy chcą uniknąć, nie tylko z przyczyn ekonomicznych. Rodzaj materiału jakim jest wełna mineralna, to nie tylko świetna izolacja termiczna, ale także izolacja akustyczna. Dodatkowo wełna mineralna jest niepalna, co przekłada się na zabezpieczenie więźby dachowej przed ewentualnym pożarem.

Izolacja pianką poliuretanową

Jedną z nowoczesnych metod izolacji poddasza jest stosowanie izolacji natryskowej, do której wykorzystuje się piankę poliuretanową. Ocieplanie za pomocą tej metody jest łatwe i szybkie, a przy tym redukuje możliwość powstania mostków termicznych, które powodują utratę ciepła. Dzięki swoim właściwościom pianka dostaje się w każdą, nawet najtrudniej dostępną szczelinę, tworząc bardzo skuteczną izolację. Po nałożeniu materiału za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego urządzenia, pianka zwiększa swoją objętość i twardnieje. Tego typu materiał świetnie sprawdza się w przypadku nietypowych konstrukcji dachowych, a co za tym idzie, skomplikowanych konstrukcji więźby. Wśród innych zalet przemawiających za wyborem pianki poliuretanowej jest fakt, że materiał ten zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Jest także przyjazny środowisku.

Skuteczna izolacja

Poddasze zaizolować można na wiele sposobów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a także swoich przeciwników i zwolenników. Najważniejsze jednak, aby przeprowadzona inwestycja przyniosła oczekiwane efekty.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-zaizolowac-poddasze/znq