Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Nie żyje Kardynał Franciszek Macharski

Dzisiaj cały kraj obiegła informacja o śmierci 89-letniego kardynała Franciszka Macharskiego. Duchowny był honorowym obywatelem Jordanowa.

Wszyscy zapamiętamy jego słowa „Zło dobrem zwyciężaj”, które tak głęboko wryły się w naszą pamięć. W Krakowie zmarł wybitny Polak, były arcybiskup metropolita krakowski – kard. Franciszek Macharski.

Wspominają go wszyscy, którzy mieli ten zaszczyt poznać kardynała osobiście. Każdy zaznacza, że był dobrym i mądrym człowiekiem i że będzie go ogromnie brakować.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski napisał na swoim profilu w serwisie społecznościowym - „Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, prawdziwy „książę kościoła”, przyjaciel osób niepełnosprawnych i chorych.”

Franciszek Macharski urodził się w 1927 r. w Krakowie. Polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 1970–1978, arcybiskup metropolita krakowski w latach 1979–2005, kardynał prezbiter od 1979, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1979–1994, od 2005 arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

30 grudnia 1978 papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II z towarzyszeniem biskupów pomocniczych krakowskich. Ingres do katedry na Wawelu odbył 28 stycznia 1979. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: „Jesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie). W 1981 po ustanowieniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie objął urząd wielkiego kanclerza uczelni. W 1981, po zamachu na papieża Jana Pawła II, poparł organizację Białego Marszu w Krakowie, wyrażającego solidarność z walczącym o życie papieżem. Wspierał „Solidarność”, w czasie stanu wojennego w latach 1981–1983 w ramach Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Po Sierpniu 1980 został współprzewodniczącym reaktywowanej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Przyczynił się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Reaktywował, a następnie rozbudował archidiecezjalną Caritas. Za jego pontyfikatu powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych.

W 2002 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Jordanowa.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/nie-zyje-kardynal-franciszek-macharski/zkf