Blisko 1200 zarzutów usłyszało dwóch mieszkańców powiatu suskiego, którzy w ciągu dwóch lat sprzedawali na portalu społecznościowym dostęp do cyfrowych gier komputerowych, których nie byli właścicielami.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej przy udziale funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie od września 2015 roku prowadzili postępowanie, w trakcie którego udowodnili aż 1162 przestępstwa z art. 116 ust. 1 w związku z art. 116 ust. 3 ustawy o prawie autorskim.
Ustalili, że dwóch 29-latków jako stałe źródło dochodu uczyniło sobie udostępnianie w ramach aukcji w jednym z portali społecznościowych dostępu do wersji cyfrowych gier komputerowych. Wspólnie osiągnęli korzyść materialną w kwocie prawie 23.500zł. Proceder ten trwał w latach 2014 i 2015. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów. Nie byli wcześniej karani. Teraz grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
Wyciąg z Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 116
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.