Wreszcie jest decyzja w sprawie wysokości dotacji na wymianę starych pieców węglowych.
Po kilku miesiącach oczekiwania mieszkańcy miasta, którzy złożyli stosowne deklaracje mogą wreszcie rozpocząć prace związane z wymianą pieców i modernizacją systemów grzewczych. W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosił regulamin dofinansowania proekologicznych inwestycji w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.
Na podstawie wniosku, złożonego przez Burmistrza Miasta do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gmina Sucha Beskidzka pozyskała środki finansowe na wymianę systemów ogrzewania w wysokości 1 mln 584 tys. złotych. Po podpisaniu umów właściciele domów jednorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe będą mogły przystąpić do planowej modernizacji kotłowni i instalacji grzewczych. Oprócz dofinansowania z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji mieszkańcy Suchej Beskidzkiej otrzymają również dotacje ze środków własnych gminy.
Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami dopłaty z programów „KAWKA” i „PONE” na wymianę pieców i elementów sieci grzewczej miały sięgać nawet 90% kosztów kwalifikowanych. Niestety Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie w dalszym ciągu nie podjął ostatecznej decyzji o rozpoczęciu realizacji programu „KAWKA” i wiele wskazuje na to, że w tym roku program ten nie zostanie uruchomiony. Dalsze wyczekiwanie na decyzje staje się iluzoryczne zwłaszcza, że kolejny sezon grzewczy jest coraz bliżej. Pozostaje więc dofinansowanie z wojewódzkiego programu PONE, które będzie jednak nieco niższe niż w ubiegłym roku.
W przypadku wymiany instalacji grzewczej na gazową wysokość dofinansowania wyniesie maksymalnie 10_500 złotych (w tym: 7 500 zł z funduszy PONE oraz 3 000 złotych z budżetu gminy), natomiast na wymianę starego pieca węglowego na kocioł opalany ekogroszkiem klasy 5 lub biomasą maksymalne dofinansowanie to 6 500 złotych (w tym 4 500 złotych stanowią środki z PONE pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 2 000 złotych to dotacja przyznawana ze środków gminy). Wyższa kwota dotacji z budżetu miasta na montaż kotłowni gazowej przyjęta uchwałą Rady Miejskiej Suchej Beskidzkiej w kwietniu br. wynika z faktu, że paliwo gazowe jest jednym z najbardziej ekologicznych nośników energii. W ten sposób samorząd miejski chce zachęcić właścicieli nieruchomości, którzy mają dostęp do sieci gazowej, do korzystania z tego preferowanego rodzaju paliwa.
Z przekazanych naszej redakcji informacji wynika, że program PONE nie będzie już realizowany przez WFOŚiGW w latach następnych, a ewentualne dofinansowanie do wymiany systemów grzewczych będzie możliwe z funduszy europejskich. Czy tak się stanie i na jakich warunkach przekonamy się za kilkanaście miesięcy.
źródło: UM Sucha Beskidzka