Podczas Dni Ziemi Suskiej odbył się wernisaż prac Andrzeja Kasprzaka – wybitnego malarza, grafika i rzeźbiarza. W swej twórczości do różnorodnych technik. Uprawia grafikę (akwafortę, akwatintę, suchą igłę), kolaż i malarstwo (olej, akryl akwarela, gwasz). Artysta chętnie wykorzystuje rzeczywiste przedmioty papierowe, jako elementy lub bazę swoich prac.
Podczas Dni Ziemi Suskiej w roku 2016 miało miejsce wiele towarzyszących wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich była wystawa prac Andrzeja Kasprzaka. Artysta przybył na wydarzenie wraz ze swoją małżonką i synem.
Prezentowane w Galerii na suskim Zamku prace, są wybranym zbiorem stworzonym przez artystę w latach 2010 – 2016.
Andrzej Kasprzak urodził się w Gliwicach w 1953 roku. Studiował na katowickim oddziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakwie. Dyplom obronił w roku 1988, wtedy też otrzymał pierwsze z serii prestiżowych stypendiów w Polsce (Ministra Kultury i Sztuki), Belgii (Frans Mesereel Center)i USA (Pollock-Krasner Foundation) - niektóre z nich kilkakrotnie. Odbył wiele indywidualnych wystaw oraz brał udział w zbiorowych ekspozycjach w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i, oczywiście, w Polsce. Jego oryginalne prace, wielokrotnie doceniane i nagradzane, często trafiają do kolekcji koneserów sztuki.
Andrzej Kasprzak sięga w swej twórczości do różnorodnych technik. Uprawia grafikę (akwafortę, akwatintę, suchą igłę), kolaż i malarstwo (olej, akryl akwarela, gwasz). Artysta chętnie wykorzystuje rzeczywiste przedmioty papierowe, jako elementy lub bazę swoich prac. Stare dokumenty, listy, kolorowe kartony połączone z jedną lub kilkoma z wyżej wymienionych technik, składają się na materię obrazów Kasprzaka. Użyte środki mają mu pomóc w odnalezieniu idealnego sposobu komunikacji poprzez sztukę.
- Gdybym miał nazwać uprawiany przeze mnie styl współczesnego malarstwa, powiedziałbym, że to abstrakcja figuratywna. Moja sztuka jest niekończącą się opowieścią o kondycji i stanie emocjonalnym współczesnego człowieka. To próba stworzenia uniwersalnego przekazu moich emocji, doświadczeń i uczuć, próba znalezienia idealnej i ostatecznej odpowiedzi na odwieczne pytania. To wieczna tęsknota do doskonałości – mówił sam o sobie.