Jest to już kolejne wyróżnienie dla artysty, który szerokiej publiczności z sukcesem zaprezentował swe umiejętności podczas czwartej edycji show „Mam Talent!”, docierając do ścisłego finału i plasując się tuż za podium. Warto podkreślić, że Muszyński był pierwszym iluzjonistą w Polsce, który osiągnął tak wysokie miejsce w tym programie.
Statuetki wręczane są od kilku lat z inicjatywy magazynu „Osobowości i Sukcesy”. Celem nagrody jest wyróżnienie niezwykłych, nietuzinkowych osób i osobowości oraz firm, na które w danym roku warto zwrócić uwagę. Przyznawane są w kilku kategoriach, uwzględniających wszelkie branże i dziedziny życia społecznego i kulturalnego.
Statuetka dla Marcina Muszyńskiego to wyróżnienie za wybitną twórczość artysty oraz uhonorowanie jego wkładu w rozwój kultury i promocję Dużej Iluzji. To także uznanie dla jego talentu reżyserskiego i organizatorskiego, który objawił się w formie autorskiej i największej w historii Polski magicznej trasy koncertowej. Działalność artystyczna Muszyńskiego pokazuje, że pasja i zaangażowanie w połączeniu z charyzmą i urokiem osobistym, mogą być źródłem sukcesu i drogą, którą warto podążać.
Muszyński swą magiczną karierę zaczął dopiero jako młodzieniec mieszkający w Paryżu, jednakże jak sam wspomina w wywiadzie dla magazynu „Osobowości i Sukcesy” pierwszy kontakt z iluzją miał już jako sześciolatek, gdy jadąc z matką w pociągu trafił w przedziale na mężczyznę, który pokazał mu po raz pierwszy sztuczki karciane. Choć to pierwsze spotkanie nie skierowało go jeszcze na magiczną ścieżkę sukcesu, to już we Francji skorzystał z okazji, poznając tajemnicze zjawiska iluzji i aktorstwo.
Lata prób i nauki zaowocowały sporymi umiejętnościami i odpowiednią wiedzą, która pozwoliła mu stworzyć pierwsze magiczne show. I choć przygotowania do - początkowo - kilkuminutowych pokazów trwały długo, artyście udało się wypracować interesujący i porywający program, który szybko zyskał uznanie publiczności. Muszyński od początku stawiał na przedstawienie imponującego show, prawdziwej magicznej opowieści z wyreżyserowaną narracją. Sporym zainteresowaniem darzy tzw. Dużą Iluzję, która często wymaga wykorzystania skomplikowanej maszynerii, dużej pomysłowości, odwagi i umiejętności, a poszczególne sztuczki mogą być ryzykowne i niebezpieczne.
W repertuarze artysty znaleźć można m.in. etiudę z lewitacją asystentki, lewitujący fortepian, znikające samochody, magiczne metamorfozy czy numer, w którym iluzjonista zostaje przecięty na pół, a następnie jego nogi same odjeżdżają na rowerze. Muszyński opracował całe magiczne programy – od kabaretowych, przez magiczne opowieści pełne romantyzmu lub z podróżami w czasie w tle, po występy z dreszczykiem.
W pewnym momencie wieloletnia praca, liczne próby i eksperymenty zostały docenione przez publiczność show „Mam Talent!”, co zresztą artysta uznaje za szczególny zaszczyt. Był to dla niego dowód, że „warto realizować swoje marzenia i walczyć o swoją osobowość sceniczną”. Jego kariera nabrała dzięki temu tempa, a iluzjonista wkrótce pojawił się po raz kolejny w programie „Mam Talent!”, już jako Gwiazda, a nie Uczestnik, robiąc swym premierowym numerem (wspomniana lewitacja z fortepianem wraz z pianistą) spore wrażenie na publiczności. Później pojawił się także na scenach takich miast jak Las Vegas, Monte Carlo czy Dubaj, a także kilku sporych festiwali i polskich programów telewizyjnych.
Według Muszyńskiego jego kluczem do sukcesu jest przede wszystkim pasja. Choć istotne są predyspozycje, osobowość i talent sceniczny, to za nie mniej ważne w tej branży uznaje zaangażowanie oraz szeroką wiedzę z zakresu matematyki, chemii i fizyki. Iluzjonista musi być też dobrym organizatorem i powinno go cechować opanowanie – w przypadku Dużej Iluzji konieczna jest umiejętność dobrej współpracy z całym zespołem, np. realizatorem dźwięku, światła, scenografami, tancerzami i akrobatami.
Dla Muszyńskiego ważny jest stały rozwój i ciągłe dążenie do zaskakiwania widza. Uważa on, że magika powinna odznaczać także wrażliwość na sztukę. Musi on pokazać to, co potrafi, w jak najpiękniejszy i jak najbardziej ujmujący sposób, aby nie były to tylko sprytne triki, ale prawdziwe, immersyjne magiczne opowieści, których widz długo nie zapomni. Musi mieć przy tym swój własny język, który go będzie wyróżniać.
Sukces Muszyńskiego ma też źródło w tym, że w pewnym momencie nie bał się zaryzykować i zrealizować swoje marzenia. Jest prawdziwym dowodem na to, że jeśli czegoś bardzo się chce, można to osiągnąć. Statuetka od magazynu „Osobowość i Sukcesy” jest tego najlepszym potwierdzeniem.
Artykuł Partnera