Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Wilki straszne zostały wskrzeszone! Czy wrócą mamuty i dinozaury?

Romulus, Remus i Khaleesi - tak nazywają się trzy szczenięta wilków, które mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tys. lat temu gatunku - wilkora, zwanego wilkiem strasznym. Ich narodziny ogłosiło Colossal Biosciences z Dallas, które wykorzystało pradawne DNA wymarłych osobników.

W poniedziałek 7 kwietnia amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences poinformowało, że udało im się "wskrzesić" wilka strasznego, który  wyginął ponad 12 tys. lat temu. Drapieżniki pojawiły się m.in. w "Grze o tron". Żeby to osiągnąć, badacze przeanalizowali zachowany materiał genetyczny prehistorycznego drapieżnika, po czym wprowadzili potrzebne zmiany do komórek pobranych od wilka szarego.

Wilk straszny (Aenocyon dirus) był jednym z największych drapieżników epoki lodowcowej. Osiągał nawet 150 kg, przewyższając współczesnego wilka szarego masą, siłą szczęk i gabarytami. Zamieszkiwał Amerykę Północną, polując na konie i bizony. Wymarł około 12 500 lat temu – najpewniej w wyniku zmian klimatycznych i konkurencji ze strony mniejszych, bardziej adaptacyjnych drapieżników.

Trzy szczenięta – dwa samce Romulus i Remus oraz samica Khaleesi – urodziły się w 2024 i 2025 roku w laboratoriach Colossal Biosciences w Dallas. Zespół Colossal, wspierany przez wybitnych naukowców, jak prof. George Church z Harvardu czy dr Beth Shapiro, zastosował kompleksową “funkcjonalną deekstynkcję”, czyli po prostu biologiczną reinkarnację.

Zaczęło się od ekstrakcji DNA z dwóch wyjątkowo dobrze zachowanych skamieniałości: zęba sprzed 13 tys. lat, znalezionego w Sheridan Pit w stanie Ohio, oraz kości ucha wewnętrznego pochodzącej sprzed 72 tys. lat, odkrytej w American Falls w Idaho. Naukowcy porównali genomy wilka strasznego i wilka szarego, identyfikując 20 różnic w 14 genach, które odpowiadają za charakterystyczne cechy wilka strasznego. Następnie edytowali te geny w komórkach pobranych od żyjących wilków szarych, aby wyrażały cechy wilka strasznego. Następnie badacze zmodyfikowali je genetycznie, po czym przenieśli materiał genetyczny do komórki jajowej psa domowego. Gotowe zarodki przeniesiono potem do matek zastępczych (również psów domowych), które po 62 dniach urodziły genetycznie zmodyfikowane szczenięta. Potwierdzają to źródła takie jak TIME i The New Yorker.

Wilk straszny nie jest pierwszym gatunkiem, którego odtworzenia podejmują się naukowcy. Wśród projektów Colossal Biosciences znajduje się także wskrzeszenie mamuta włochatego (Mammuthus primigenius), dronta dodo (Raphus cucullatus) czy wilkowora tasmańskiego (Thylacinus cynocephalus) - zwierząt, które w naszej świadomości stały się niejako symbolami wymierania.

Według przyjętej przez Colossal Biosciences metody "odrodzone" osobniki nie są genetycznie identyczne z wymarłymi - taki efekt można uzyskać jedynie poprzez wykorzystanie oryginalnego DNA. Zamiast tego zwierzęta mają zachowywać kluczowe cechy wyglądu i pełnić tę samą rolę w ekosystemie, co ich wymarli kuzyni.

W obliczu badań firmy Colossal Biosciences pojawiają się pytania o to, czy taka metoda pozwoli wskrzesić inne wymarłe gatunki, takie jak na przykład dinozaury.

Jak informuje Colossal Biosciences wilki nie trafiły do laboratorium czy zoo, lecz na specjalnie przygotowany teren: ponad 2000 akrów zabezpieczonego ekologicznego rezerwatu, certyfikowanego przez American Humane Society. Na miejscu pracuje dziesięcioosobowy zespół opiekunów, weterynarzy i specjalistów ds. zachowania zwierząt.

Źródło: Colossal Biosciences/Focus/New Scientist

Foto: Colossal Biosciences

Słyszysz pierwsze wycie wilka strasznego od ponad 10 000 lat.




Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/wilki-straszne-zostaly-wskrzeszone-czy-wroca-mamuty-i-dinozaury/l7a