Ponad 10 tysięcy zachorowań. Z jakimi chorobami w 2015 roku najczęściej zgłaszali się pacjenci do lekarza?
Sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w powiecie suskim można uznać za dobrą. Nie obserwowano epidemicznego występowania chorób zakaźnych, zaś obserwowany wzrost zachorowań na niektóre choroby zakaźne miał podobnie jak w latach ubiegłych, charakter sezonowy i był kontynuacją wieloletnich trendów obserwowanych wcześniej. Wobec powyższego sytuację tę uznaje się za epidemicznie ustabilizowaną – poinformowała na sesji Rady Powiatu Suskiego Maria Dorosz-Rogozińska, dyrektor suskiego sanepidu.
W powiecie suskim nie stwierdza się występowania chorób wysoce zakaźnych i zawlekanych. Do najczęściej zgłaszanych w 2015 roku chorób zakaźnych i zakażeń należały: ospa wietrzna, wirusowe zakażenia jelitowe, borelioza, biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu, grypa i infekcje grypopodobne.
Ogółem do PPIS w Suchej Beskidzkiej zgłoszono w 2015 roku 10 641 zachorowań, z czego 1332 zachorowania na choroby zakaźne, a hospitalizacji poddano 598 osób.
Na grypę i infekcje grypopodobne stwierdzono 9 162 zachorowania, w tym u dzieci do lat 14 – 4 256 zachorowań.
Zarejestrowano:
- utrzymujące się na stałym poziomie zachorowania na ospę wietrzną (469)
- spadek zachorowań na boreliozę – notowano bowiem 151 przypadków - w roku ubiegłym zarejestrowano 190 przypadków zachorowań,
- 6 przypadków zachorowań na różyczkę,
- 10 nowych przypadków zachorowań na gruźlicę - w 2014 zarejestrowano 14 przypadków,
- wzrost zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe - rejestrowano 271 przypadków zachorowań, z czego 190 przypadków wywołanych przez rotawirusy,
- wzrost zachorowań na biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu, notowano ogółem 282 zachorowania, z czego 116 przypadków u dzieci do lat 2.
Nie obserwowano epidemicznego występowania chorób zakaźnych, a obserwowany w roku 2015 wzrost zachorowania na niektóre choroby zakaźne miał, podobnie jak w latach ubiegłych, charakter sezonowy lub był kontynuacją trendów wieloletnich obserwowanych wcześniej.
Neuroinfekcje
Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Zapalenia mózgu
W roku 2015 zarejestrowano:
-1 przypadek zachorowania na wirusowe zapalenia opon mózgowych, w roku 2014 rejestrowano 5 zachorowań,
-2 przypadki bakteryjnego zapalenia opon mózgowych i mózgu inne i nie określone - w roku 2014 nie odnotowano zachorowań
- 1 przypadek zachorowania na zapalenia opon mózgowych inne i nie określone – 2014 roku rejestrowano 3 zachorowania
Ponad to rejestrowano:
- 1 przypadek zapalenia opon mózgowych i mózgu wywołany przez Streptococcus pneumoniae
- 1 przypadek zachorowania na zapalenie mózgu w przebiegu zachorowania na ospę wietrzną.
Ostre porażenia wiotkie
W bieżącym okresie sprawozdawczym odnotowano 2 przypadki zachorowań u dzieci w 1 roku życia. W roku 2014 roku, w którym odnotowano jeden przypadek ostrego porażenia wiotkiego u dziecka w wieku 6 lat.
choroby przenoszone przez wektory i inne choroby odzwierzęce
Borelioza z Lyme
W 2015 roku zaobserwowano znaczny spadek zachorowań na boreliozy. Zarejestrowano 151 przypadków zachorowań, 14 osób było hospitalizowanych. Natomiast w roku 2014 rejestrowano 190 przypadków zachorowań, a hospitalizowano 31 osób.
W przeprowadzonych dochodzeniach epidemiologicznych, większość zakażonych zgłaszała fakt ukąszenia przez kleszcze.
Pokąsania przez zwierzęta podejrzane o zakażenie wścieklizną
W ubiegłym roku do szczepień p/wściekliźnie zostało zakwalifikowanych 21 osób. Osoby te pokąsane były: przez psy – 12 osób, przez koty – 7 osób,2 osoby miały kontakt z lisem u którego w badaniach stwierdzono zakażenie wścieklizną.
Wirusowe zapalenie wątroby
W roku sprawozdawczym rejestrowano 1 przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A, 5 przypadków przewlekłego WZW typu B, 4 nowe przypadki WZW typu C.
choroby zakaźne przenoszone drogą pokarmową
Należy tu duża grupa chorób. Do chorób szerzących się tą drogą, stanowiących problem epidemiologiczny zalicza się zatrucia i zakażenia pokarmowe, biegunki u dzieci do lat 2, wirusowe zapalenia wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa).
Dur brzuszny i dury rzekome
W ostatnich latach nie odnotowano duru brzusznego i durów rzekomych.
Bakteryjne zatrucia pokarmowe i zakażenia jelitowe
W roku sprawozdawczym spadła liczba zachorowań na pojedyncze zatrucia pokarmowe salmonellozowe, zarejestrowano ogółem 21 przypadków zachorowań, w tym 2 zachorowania to salmonelloza inne zakażenie pozajelitowe.
Głównym czynnikiem etiologicznym zachorowań na zatrucia pokarmowe salmonellozowe w roku 2015 były następujące typy serologiczne:
-
Salmonella Enteritidis - w 19 przypadkach
-
Salmonella Infantis - w 1 przypadku
-
Salmonella Mbandaka – w 1 przypadku
Wszystkie przypadki zachorowań zgłoszono, jako przypadki potwierdzone.
Nosiciele pałeczek Salmonella
W roku 2015 zarejestrowano 26 nosicieli pałeczek Salmonella. W stosunku do roku ubiegłego zaobserwowano spadek rejestracji nosicielstwa pałeczek salmonella, ponieważ w 2014 roku zarejestrowano 32 przypadki.
Inne bakteryjne zakażenia jelitowe
W roku 2015 zarejestrowano ogółem 16 przypadków zachorowań na bakteryjne zakażenia jelitowe, z czego:
-
15 przypadków zachorowań wywołanych przez Clostridium difficile – 2014 roku odnotowano 2 przypadki,
-
1 zachorowanie wywołane przez Klebsiella oxytoca.
Wirusowe zakażenia jelitowe
W roku sprawozdawczym ogółem zarejestrowano 284 przypadki zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe, w tym 194 przypadki to zachorowania wywołane przez rotawirusy, 4 zachorowania wywołane przez norowirusy, 7 zachorowań wywołanych przez adenowirusy, a 70 przypadków zachorowań to wirusowe zakażenia nieokreślone. Hospitalizowano 206 osoby, z czego 146 to dzieci do lat dwóch.
Biegunki i zakażenia żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu
W roku 2015 obserwowano również wzrost zachorowań na biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu. Ogółem w 2015 roku notowano 282 przypadki, z czego 126 rejestrowano u dzieci do lat dwóch. Hospitalizowano ogółem 80 osób, w tym dzieci do lat 2 – 77.
Ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową
W roku 2015 rejestrowano 1 ognisko zatrucia pokarmowego.
Zatruciu uległo 12 dzieci przebywających na Wycieczce Szkolnej w miejscowości Zawoja. Jedno dziecko było hospitalizowane. Czynnika etiologicznego nie ustalono.
choroby zakaźne, którym zapobiega się poprzez szczepienia
Zachorowania na choroby zakaźne wieku dziecięcego
Rejestrowano następujące choroby wieku dziecięcego, tj. krztusiec, płonicę (szkarlatynę), ospę wietrzną, różyczkę, świnkę (nagminne zapalenie przyusznic). Odry nie rejestrowano.
Najczęstszymi chorobami zakaźnymi spośród rejestrowanych były: ospa wietrzna (469), płonica (41), różyczka (6), krztusiec (2).
Wszystkie te jednostki chorobowe charakteryzują się cyklicznością zmienności liczby zachorowań. Wobec powyższego sytuację tę uznaje się za epidemicznie ustabilizowaną.
Ospa wietrzna
W porównaniu do roku 2014, w którym zarejestrowano 468 zachorowań na ospę wietrzną, liczba zachorowań w roku 2015 utrzymuje się na jednakowym poziomie. Zarejestrowano 469 zachorowań. Podobnie jak w latach poprzednich na ospę wietrzną chorowały głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, a najwięcej zachorowań rejestrowano w okresie trwania roku szkolnego.
Płonica (szkarlatyna)
W roku 2015 odnotowano 41 przypadków zachorowań na płonicę. W porównaniu do roku ubiegłego, w którym rejestrowano 31 zachorowań liczba zachorowań w roku sprawozdawczym wzrosła.
Różyczka
Liczba zachorowań utrzymywała się na takim samym poziomie co w 2014 r. Zarejestrowano 6 zachorowań. Zachorowania te wystąpiły u osób nieszczepionych, oraz u osób zaczepionych tylko jedną dawką szczepionki MMR.
Krztusiec
W roku 2015 zarejestrowano dwa przypadki zachorowania na krztusiec u dzieci szczepionych p/ krzuściowi. W roku 2014 rejestrowano 1 zachorowanie.
Świnka
Zgłoszonych zachorowań na świnkę w roku 2015 były 5 przypadków. Dwa zachorowania wystąpiły u osób niezaszczepionych. W 2014 odnotowano 9 zachorowań.
Choroby przenoszone drogą płciową
W roku sprawozdawczym 2015 zarejestrowano 3 przypadki zachorowań na kiłę w roku ubiegłym 2014 odnotowano 2 zachorowania. Innych zachorowań przenoszonych droga płciowa w roku sprawozdawczym 2015 nie rejestrowano.
ostre infekcje dróg oddechowych, w tym grypa i infekcje grypopodobne
Grypa sezonowa
Zauważa się tendencję wzrostową zachorowań na grypę. W ubiegłym roku odnotowano 9 162 zachorowania na grypę, z czego 4 256 u dzieci do lat 14-tu. W 2014 zewidencjonowano 7622, z czego 4 180 to zachorowania u dzieci. Badania wykazały, że były to zachorowania spowodowane wirusem typu A. Od lat obserwuje się, że szczyt zachorowań występuje w I kwartale oraz w IV kwartale, czyli okres jesienno-zimowy.
Gruźlica
W roku sprawozdawczym 2015 w rejestrze gruźlicy zarejestrowano 7 nowowykrytych przypadków gruźlicy. W roku 2014 odnotowano 10 przypadków. Wszystkie osoby chore jak również osoby z ich otoczenia były objęte nadzorem Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy, do której dana osoba była zdeklarowana.
Zgony z powodu chorób zakaźnych
W roku sprawozdawczym 2015 nie odnotowano zgonów z powodu chorób zakaźnych.
Ocenę sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych sporządzono z danych dotyczących zachorowań i podejrzeń zachorowań, gromadzone przez Stację Powiatowo-Sanitarną w Suchej Beskidzkiej w ramach nadzoru epidemiologicznego. Dane do monitoringu chorób zakaźnych uzyskiwane są w sposób ciągły na podstawie uwarunkowanego przepisami prawa systemu zgłaszalności podejrzeń, zachorowań i zakażeń przekazywanych przez podmioty świadczące usługi medyczne.