Ruszyła kolejna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa - największego na polskim rynku przedsięwzięcia związanego z bezpieczeństwem pracy. W dniach od 25 kwietnia do 1 maja na setkach budów w całej Polsce odbywać się będą ćwiczenia oraz pokazy związane z promowaniem bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo jest dla Skanska sprawą priorytetową, dlatego włączamy się w działania służące eliminacji wypadków przy pracy – informuje Agnieszka Kotela Specjalista ds. Komunikacji Zewnętrznej w Skanska.
Bezpieczne budowy w Małopolsce
Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa w Skanska upłynie pod hasłem: „Zaplanuj swój dzień”. W tym czasie przypominamy naszym pracownikom, jak reagować na sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Dobre planowanie jest istotne nie tylko w odniesieniu do pracy, ale odgrywa ważną rolę we wszystkich obszarach naszego życia. Także na budowach w woj. małopolskim odbywać się będą dziesiątki różnorodnych pokazów i warsztatów. W tym czasie będziemy koncentrować się na planowaniu pracy. Będziemy też zachęcać do reagowania na sytuacje potencjalnie niebezpieczne i do zgłaszania ich, aby odpowiednio wcześnie możliwe było zastosowanie środków zapobiegawczych lub korygujących. Uczestników Tygodnia Bezpieczeństwa w woj. małopolskim czekają m.in. pokazy technik bezpiecznej pracy na wysokości wykłady nt. bezpiecznej i zdrowej pracy w biurze oraz warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Wszystko po to, by utrwalać bezpieczne zachowania na naszych budowach, aby pracownicy wracali każdego dnia do swoich rodzin cali i zdrowi.
„Włącz myślenie – planuj i reaguj”
Tegoroczne hasło przewodnie inicjatywy brzmi: „Włącz myślenie – planuj i reaguj”. Odbywa się ono w firmach skupionych w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - zrzeszeniu największych na polskim rynku generalnych wykonawców, zawiązane w 2010 roku, które za podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Państwowa Inspekcja Pracy.
Widzisz? Reaguj!
Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa oprócz istotnego planowania działań oraz analizy
i eliminacji sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dotyka także kwestii
współodpowiedzialności. To właśnie współpraca i odpowiedzialność każdego pracownika, bez względu na pełnioną funkcję i etap procesu budowlanego, pozwala zmniejszyć liczbę wypadków i uczynić miejsce pracy bezpieczniejszym.
- Każdy z nas na budowie – niezależnie od obejmowanego stanowiska czy miejsca pracy - jest i powinien być odpowiedzialny za bezpieczeństwo. To od naszej reakcji może zależeć życie i zdrowie osób nas otaczających. Z drugiej strony, to w czyiś rękach może leżeć nasze bezpieczeństwo. Często gubi nas nieznajomość procedur BHP, ale także rutyna i brak wyobraźni. Istotne jest zarówno prawidłowe planowanie prac na budowie, jak i odpowiedzialny nadzór. Ten Tydzień Bezpieczeństwa ma nam przypomnieć, jak ważne są współdziałanie i współodpowiedzialność - wyjaśnia Daria Krawczak, Menadżer Zespołu ds. BHP w Skanska S.A.
Dodatkowo organizatorzy, chcąc jak najlepiej zaplanować działania w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, stworzyli także Książkę Pomysłów, w której zebrano najciekawsze i najbardziej przydatne działania promujące bezpieczeństwo. Pomysły te wykorzystać można na wszystkich budowach nie tylko podczas obecnego tygodnia, ale przez cały rok.