Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Tężnia solankowa w parku zamkowym już gotowa.

W Zespole Zamkowo-Parkowym chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Suchej Beskidzkiej, jak i goszczących w mieście turystów  zrealizowane zostało kolejne przedsięwzięcie, które podniosło atrakcyjność tego miejsca. W niewielkiej odległości od Domku Ogrodnika i odrestaurowanej w ubiegłym roku zabytkowej oranżerii została wybudowana tężnia solankowa.

Początkowo tężnie służyły do uzyskiwania soli kuchennej. Wraz z rozwojem sposobów pozyskiwania tego surowca oraz wzrostem balneologii (dziedzina medycyny uzdrowiskowej zajmująca się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin oraz zastosowaniem ich w lecznictwie) tężnie stały się miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat, jaki wytwarza się wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Tężnie konstruowane w celach leczniczych różnią się nieco od tężni produkcyjnych. Przede wszystkim solanka spływa głównie po ścianach, które są pionowe (a nie rozszerzające się u podstawy), by stworzyć jak największą ilość leczniczej mgiełki (podczas słonecznych i wietrznych dni parowanie jest najintensywniejsze, a w dni deszczowe i mgliste tężenie nie następuje prawie w ogóle). Wzniesiona w suskim Zespole Zamkowo-Parkowym dzięki swojej formie, rozmiarom, a także lokalizacji w sposób harmonijny została wkomponowana w parkową przestrzeń. Konstrukcję wykonano z wyselekcjonowanego drewna i przykryto gontem, nawiązując do pokrycia dachu Domku Ogrodnika. Charakterystycznym elementem dachu jest wieżyczka. Centralny element budowli stanowi kolumna z gałązek tarniny. Na wykonanej z granitu podłodze ustawionych zostało osiem stylowych ławek, co pozwoli na jednorazowe korzystanie z niej około 20 osobom.  

Umowę na budowę tężni Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt zawarł z Firmą Handlowo-Usługową „SUDER II” Bogdan Suder z Zakliczyna. Wartość przedsięwzięcia to 329 tys. zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości nieco ponad 105,3 tys. zł, w ramach dotacji pozyskanej przez samorząd miasta z programu „Małopolskie tężnie solankowe”.

Dzięki swojej stylistyce tężnia już teraz znakomicie prezentuje się na tle zarówno oranżerii, jak i zamku. Ten efekt będzie jest większy wiosną, gdy zazielenią się drzewa, a wokół obiektu na nowo urośnie trawa. W ramach odrębnego zadania do tężni doprowadzona zostanie ścieżka spacerowa.


Źródło: UM Sucha Beskidzka

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/teznia-solankowa-w-parku-zamkowym-juz-gotowa/7hz