Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Prezentacja wzornika „Haftów Makowskich”.

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Makowie Podhalańskim miało miejsce spotkanie promujące wzornik p.n. „Wzory Haftów Makowskich”. Spotkanie prowadziła Pani Aleksandra Syc, miłośniczka i pasjonatka sztuki hafciarskiej.

Dzisiejsze spotkanie poprowadziła Pani Aleksandra Syc, miłośniczka i pasjonatka sztuki hafciarskiej, która przedstawiła historię haftów makowskich oraz podkreśliła unikalność wzorów i ich wartość artystyczną. Podczas spotkania zaprezentowany został wzornik zawierający tradycyjne motywy haftów makowskich. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęło wielu słuchaczy, którzy z zainteresowaniem słuchali o praktycznych zastosowaniach poszczególnych wzorów haftu makowskiego.

Haft makowski to wyjątkowy element ludowego dziedzictwa Małopolski. Swoje początki ma w XVIII wieku, kiedy na terenie Podbeskidzia pojawił się haft biały dziureczkowy. Przełomowym momentem w rozwoju hafciarskich tradycji regionu było założenie w 1892 szkoły hafciarskiej w Makowie Podhalańskim, której działalność miała ogromny wpływ na lokalną twórczośc. Haft makowski rozwinął się również dzięki powołanej w 1950 roku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Makowianka", która odnowiła przygasające tradycje haftu ludowego. Nad wiernością tradycji czuwały etnografki zatrudnione w przedsiębiorstwie, a do współtworzenia układów  zapraszano także krakowskich plastyków. W szczytowym okresie działalności zatrudniała blisko tysiąc osób, a na kursach  w latach 1971-1974 przeszkolono aż 400 hafciarek.

Haft makowski to przede wszystkim biały haft atłaskowy, wykonany głównie na lnie lub bawełnie. Dominującymi motywami są wzory roślinne często wzbogacane o mereżki i toleda - delikatne ażurowe wykończenia.

Najczęściej stosowane ściegi i techniki to:

- Sznureczek

- Stębnówka

- Haft atłaskowy na podłożeniu

- Wałeczek

- Toledo

- Dziurki

- Dziurki cieniowane

-Dziurki okrągłe z ażurkiem

Więcej informacji oraz wzorów znajdziecie w katalogu wzorów "Makowianka", który został przekazany do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim. Jego wartość jest nieoceniona, nie tylko ze względu na estetykę, ale także na znaczenie kulturowe i historyczne. Efektem tej podróży do przeszłości jest broszura "Wzory haftów Makowskich ze wzornika Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Makowianka", w której przedstawiono skany wybranych wzorów zachwycających różnorodnością i precyzją. 

Wzornik powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców i Miłośników Rękodzieła STIM-ART oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim. Projekt jest realizowany w ramach programu NOWEFIO- zachowując historię społeczności. Operatorem jest Fundacja Sztuki Przygody Przyjemności ARTS, Partnerem Centrum Archiwistki Społecznej. Projekt sfinansował Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Źródło: "Wzory haftów Makowskich ze wzornika Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Makowianka", Biblioteka Miejska w Makowie Podhalańskim.



Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/makow-podhalanski/prezentacja-wzornika-haftow-makowskich/7mv