Coroczną tradycją Zespołu Szkół w Białce jest przygotowanie przedstawienia teatralnego przez uczniów klas III wraz z polonistkami. W tym roku również wystawiono w niedzielne popołudnie „Kopciuszka”. Do spektaklu zaangażowani zostali uczniowie oraz wychowawczynie: panie Marta Nieciąg oraz Natasza Rembielak, które brawurowo wcieliły się w rolę złych sióstr.
Baśń ta istnieje w wielu wersjach (ok. 700), ale trzon fabuły zawsze nawiązuje do poniższego schematu - Dziewczyna jest wykorzystywana w roli służącej. Macocha i przyrodnie siostry jadą na bal u księcia, zostawiając Kopciuszka w domu. Jednak Zjawia się dobra wróżka, która dostarcza odpowiednie stroje i karocę, dzięki którym Kopciuszek może pojechać na bal do księcia, jednak musi wrócić do domu przed północą.( W niektórych wersjach, zamiast wróżki pojawia się drzewo na grobie matki Kopciuszka, które obsypuje ją złotem i srebrem).
Kopciuszek na balu oczarowuje księcia. Książę urządza poszukiwania Kopciuszka w całym kraju, sprawdzając, na którą dziewczynę będzie pasował pantofelek (uszyty na bardzo drobną stopę). W końcu trafia do domu macochy. Przyrodnie siostry Kopciuszka przymierzają pantofelek, który jednak nie pasuje (w wersji baśni braci Grimm siostry Kopciuszka zostają nakłonione przez matkę do odcięcia sobie palca lub kawałka pięty, aby pantofelek mógł zmieścić się na stopę). Kiedy książę chce już wyjść, zauważa Kopciuszka i pomimo protestów macochy postanawia założyć pantofelek Kopciuszkowi. Na koniec bajki Książę i Kopciuszek żyją długo i szczęśliwie.
Baśń wywodzi się ze starożytności (z Egiptu bądź mitologii grecko-rzymskiej) i jest znana na wszystkich kontynentach. Pierwsza zapisana wersja pojawiła się w Chinach ok. roku 860 n.e. (dynastia Tang), w zbiorze opowiadań Duan Chengshi. Jednak prawdziwa sławę przyniosła baśni wersja spisana przez Braci Grimm.
Do spektaklu w Białce zaangażowani zostali uczniowie oraz wychowawczynie: panie Marta Nieciąg oraz Natasza Rembielak, które brawurowo wcieliły się w rolę złych sióstr.
Oprawę dopełniła malownicza scenografia przygotowana przez uczniów już w czasie ferii zimowych. Menuet w wykonaniu „aktorów” zdecydowanie uatrakcyjnił spektakl. Przygotowała go pani Natasza Rembielak, która również zadbała o wyjątkowe stroje utrzymane w stylizacji bajkowej epoki. Reżyserią spektaklu zajęły się panie: Maria Bylica i Magdalena Smyrak-Bogdan.
Obsada:
Narratorzy: Mateusz Zawiła, Mateusz Szczepaniak
Macocha: Marzena Bałos
Kasieńka: Marta Nieciąg
Haneczka: Natasza Rembielak
Kopciuszek: Alicja Koper
Książę: Nikodem Piergies
Herold: Bartłomiej Ocieczek
Ochmistrz: Daniel Borowy
Strażnik: Damian Rusin
Ojciec Kopciuszka: Filip Borowy
Matka Kopciuszka: Dominika Dyrda
Król: Bartłomiej Woźny
Królowa: Joanna Szafraniec
Mieszczki: Weronika Sasuła, Klaudia Szabla, Aleksandra Głuc, Patrycja Kutek
Mieszczanin: Konrad Marszałek
Wróżki: Katarzyna Zadora, Katarzyna Gajewska, Patrycja Sumera
Dwórki: Weronika Łopata, Sandra Syc, Oliwia Pena, Gabriela Kosek, Patrycja Murzyn
Dworzanie: Krystian Kubieniec, Artur Jurek, Marcin Lurka, Marek Rusin, Kamil Ficek
Stangreci: Hubert Basiura, Adam Targosz
Trębacz: Jakub Wala
Reżyseria: Maria Bylica, Magdalena Smyrak – Bogdan