Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w lipcu tego roku złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego. Nowy ślad drogi krajowej nr 28 będzie miał 6,78 km i pobiegnie na południe od miasta. Inwestycja jest częścią rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Jak się jednak okazuje jej budowa wzbudza liczne kontrowersje.
Proponowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant rozpoczyna się na ul. Makowskiej, we wschodniej części Suchej Beskidzkiej, gdzie zaplanowano budowę ronda. Droga będzie biegła przez Maków Podhalański, Grzechynię i Białkę. Na trasie powstaną dwa skrzyżowania:
-
- rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową i ul. Za Wodą;
- rondo w okolicy potoku Dudrakówka, z przejazdem w kierunku drogi wojewódzkiej nr 957. Budowę połączenia z drogą gminną i DW957 współfinansować będzie gmina Maków Podhalański.
-
Wzdłuż obwodnicy powstaną dodatkowe drogi lokalne, co jak zapewnia GDDKiA, poprawi dostępność komunikacyjną przyległych terenów. Zostaną one połączone przejazdami pod obwodnicą. Trasa będzie kończyć się w Białce, w okolicy skrzyżowania z DW957. Obwodnica będzie jednojezdniowa, w każdym kierunku ruch będzie poprowadzony jednym pasem. Na trasie powstanie prawie 400-metrowy most na Skawie oraz dwa wiadukty nad torami kolejowymi długości ponad 400 m i prawie 80 m. Zaplanowano też drugi most na Skawie, którym będzie przebiegać ul. Sportowa.
-
"Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożyliśmy do Burmistrza Makowa Podhalańskiego. Kolejnym etapem prac po uzyskaniu decyzji będzie przygotowanie przetargu na projekt i budowę nowej trasy. Planujemy ogłosić go w 2026 roku. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2028 roku" - GDDKiA.
-
Jak się jednak okazuje fragment w Białce, od lat wywołuje liczne kontrowersje, a mieszkańcy tej wsi obawiają się że, budowa obwodnicy w wybranym wariancie negatywnie wpłynie na ich życie. Jak podkreślają: "aktywnie działamy, aby sprzeciwić się inwestycji w tym miejscu. W ciągu tych lat podejmowaliśmy różne działania, starając się wyrazić nasze obawy dotyczące wpływu obwodnicy na nasze życie, jednak poprzednie władze gminy wielokrotnie ignorowały nasze postulaty".
-
Niejako w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców powstało Stowarzyszenie "Nie tędy droga - Obwodnica Makowa Podhalańskiego". Stowarzyszenie skupia społeczność lokalną Białki oraz mieszkańców ul. Za wodą w Makowie Podhalańskim.
-
"W dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla planowanej inwestycji przedstawiono wariant preferowany oraz dwie alternatywne trasy przebiegu obwodnicy. Pomimo różnorodnych wariantów przedstawionych przez GDDKiA, wszystkie kończą się w tym samym punkcie – pomiędzy naszymi domami. Jako mieszkańcy czujemy się pokrzywdzeni przez GDDKiA, ponieważ zamiast dążyć do wspólnego rozwiązania problemów z lokalną społecznością, zostaliśmy zepchnięci na margines. Proponowaliśmy alternatywy, które jednak zostały odrzucone. Jako lokalna społeczność naszej wsi nie mieliśmy realnej możliwości wyrażenia swoich preferencji".
-
Mieszkańcy Białki podkreślają, iż w ich przypadku doszło do nierównego traktowania: "W innych częściach planowanej obwodnicy GDDKiA zaproponowała różne alternatywy, biorąc pod uwagę różne trasy i lokalizacje. W przypadku Białki natomiast, zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, bez realnej alternatywy. W ten sposób nasza społeczność została pozbawiona możliwości aktywnego udziału w procesie decyzyjnym, co jest sprzeczne z ideą konsultacji społecznych".
-
Zdaniem mieszkańców Białki choć obwodnica ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Makowa Podhalańskiego, w praktyce prowadzi do przeniesienia uciążliwości ruchu drogowego na mieszkańców Białki. "Brak alternatywnych rozwiązań dla końcowego odcinka obwodnicy powoduje, że to właśnie nasza miejscowość będzie narażona na zwiększony ruch, hałas, zanieczyszczenia powietrza oraz potencjalne spadki wartości nieruchomości".
-
"Przez lata jako mieszkańcy Białki aktywnie proponowaliśmy alternatywne rozwiązania dla końcowego odcinka obwodnicy, które mogłyby zminimalizować negatywne skutki tej inwestycji. Niestety, te propozycje były systematycznie odrzucane, a nasze głosy nie zostały wzięte pod uwagę w procesie decyzyjnym. Obecnie zamierzamy rozpocząć bardziej zdecydowane działania, takie jak protesty na Drodze Krajowej 28 w Białce".
-
Jak poinformowało Stowarzyszenie "Nie tędy droga - Obwodnica Makowa Podhalańskiego" pierwszy z protestów planowany jest na najbliższy piątek na DK28 w Białce.
-