Strażacy dziękują za wsparcie i pomoc udzielone im w związku z pożarem przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. Jednocześnie apelują. Przestrzegajmy przepisów przeciwpożarowych! Z takim apelem zwrócił się dzisiaj Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
W sobotnim, tragicznym pożarze zginęło dwóch strażaków w wyniku wybuchu w piwnicy, a wiele osób zostało rannych.
Dlatego Strażacy apelują po raz kolejny o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych
Zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.:
Czujka dymu może nas uratować!
Sobotni tragiczny pożar został wykryty przez autonomiczną czujkę dymu, zamontowaną w jednym z prywatnych mieszkań. Dzięki temu szybko zaalarmowane zostały służby ratunkowe i ewakuowano mieszkańców. Sytuacja ta pokazuje, jaką wartość ma automatyczne i wczesne wykrywanie pożaru, zwłaszcza w miejscach, gdzie ludzie przebywają w porach nocnych.
Czujki dymu wykrywają dym w jego początkowej fazie, gdy ogień dopiero się rozwija. Dzięki temu mamy więcej czasu na ewakuację i wezwanie pomocy, zanim sytuacja stanie się niebezpieczna. Wiele pożarów wybucha nocą, gdy wszyscy domownicy śpią, dlatego czujka może być jedynym sposobem na uratowanie życia.
Czad to cichy zabójca - bezwonny, bezbarwny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania. Najczęściej wydobywa się z wadliwych pieców, kominków czy bojlerów gazowych. Czujka tlenku węgla wykrywa nawet niewielkie stężenia tego gazu, ostrzegając nas sygnałem dźwiękowym, zanim jego poziom stanie się niebezpieczny.
Kkoszt zakupu czujki dymu i czadu to niewielki wydatek w porównaniu z wartością, jaką niesie. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a ich montaż jest prosty i szybki. Jak informuje PSP to inwestycja, która może uchronić nas przed stratą życia, zdrowia oraz mienia.
Aktualnie w Komendzie Główniej PSP trwają prace nad przepisami wprowadzającymi obowiązek stosowania w mieszkaniach autonomicznych czujek dymu. Prace są zaawansowane, a projekt przepisów powinien być przygotowany we wrześniu br.
Wykorzystane w czujkach autonomicznych sensory wyczulone na tlenek węgla lub dym mają kilkuletnią trwałość i mogą zapewniać bezpieczeństwo domowników przez nawet kilka lat. Ich działanie oparte jest najczęściej na czujnikach elektrochemicznych lub optycznych wykrywających tlenek węgla lub dym. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu będącego wynikiem niekontrolowanego procesu spalania wchodzą w stan alarmu, sygnalizując optycznie i dźwiękowo o zagrożeniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężeniu dźwięku ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i w odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpieczeństwie. Koszt takich czujek nie jest wysoki, a cena naszego bezpieczeństwa – bezcenna!
Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz do seniorów. Wiedza o bezpieczeństwie przekazywana jest podczas licznych prelekcji, pogadanek w szkołach i salach edukacyjnych oraz podczas spotkań z dedykowanymi grupami odbiorców. Informacje na temat kampanii znajdują się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń. Czujki takie można zamontować przy wykorzystywaniu taśmy dwustronnie klejącej na suficie pomieszczenia, gdzie nie musimy korzystać z kołków, wiertarek itp - KPPSP
Przestrzegajmy przepisów, działajmy prewencyjnie i dbajmy o nasze bezpieczeństwo!
Źródło: KPPSP/KWPSP w Krakowie
Foto: KWPSP w Krakowie