Już 2 września szkolne korytarze znów zapełnią się uczennicami i uczniami. Z tej okazji sięgnęliśmy do danych Głównego Urzędu Statystycznego, aby przyjrzeć się, ile placówek oświatowych znajduje się w powiecie suskim. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami dotyczącymi szkolnictwa, które znalazły się w opracowaniach GUS. Oprócz liczby szkół podajemy też najbardziej aktualne dane dotyczące liczby uczących się oraz etatów nauczycielskich.
Szkoły podstawowe w powiecie suskim.
Obecnie szkolnictwo podstawowe w Polsce składa się z ośmiu klas, podzielonych na dwa etapy edukacyjne: klasy I-III (edukacja wczesnoszkolna) oraz klasy IV-VIII. Reforma edukacyjna z 2017 roku przywróciła ośmioklasową szkołę podstawową, likwidując gimnazja, które funkcjonowały od lat 90-tych. Podobnie jak w przypadku poprzedniej formuły edukacyjnej, w obecnych podstawówkach bardziej zaawansowane przedmioty dodawane są do programu z czasem.
Ostatnie dane dotyczące liczby szkół podstawowych w powiecie suskim w Banku Danych Lokalnych GUS pochodzą z 2022 roku. Takich placówek było wówczas 24. Naukę pobierało w nich 7281 uczennic i uczniów.
Świeższe dane dotyczą liczby etatów. Ze względu na fakt, że wiele nauczycielek i nauczycieli zatrudnionych jest w poszczególnych placówkach w niepełnym wymiarze godzin, dane podawane są przez GUS w zaokrągleniu do setnych części. W ubiegłym roku liczba etatów w szkołach w powiecie suskim wynosiła 542.7.
Licea ogólnokształcące w naszym powiecie.
Ostatnia wielka reforma edukacyjna nie ominęła liceów ogólnokształcących, w których czas nauki wydłużony został o rok. Program liceum obejmuje przedmioty ogólnokształcące z możliwością wyboru rozszerzeń, które przygotowują uczniów do matury, będącej egzaminem końcowym i warunkiem wstępu na studia wyższe.
Według ostatnich danych w powiecie suskim było takich placówek 5. Naukę pobierało w nich 2110 uczennic i uczniów. Z oczywistych względów niższa niż w podstawówkach jest także średnia liczba etatów. W ubiegłym roku wynosiła ona 117.97.
Szkoły branżowe i technika.
Po reformie edukacyjnej z 2017 roku, szkoły zawodowe i technika w Polsce zostały przekształcone w branżowe szkoły I stopnia oraz technika. Branżowe szkoły I stopnia trwają trzy lata i przygotowują uczniów do podjęcia pracy w określonym zawodzie, oferując zarówno przedmioty ogólnokształcące, jak i praktyki zawodowe, a absolwenci mogą kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia. Technika natomiast trwają pięć lat i łączą ogólne wykształcenie średnie z przygotowaniem zawodowym, kończąc się egzaminem maturalnym oraz egzaminem zawodowym, co umożliwia absolwentom zarówno podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie, jak i kontynuację nauki na studiach wyższych.
Niestety, dane statyczne dotyczące placówek oświatowych z tego poziomu nauczania nie są tak pełne jak w przypadku liceów ogólnokształcących. W przypadku szkół przystosowujących do pełnienia konkretnego zawodu, GUS podaje łączną liczbę szkół branżowych I i II stopnia, a także szkół specjalnych przysposabiających do pracy zawodowej. Według ostatnich danych jest ich w powiecie suskim 6. Jeżeli chodzi zaś o technika, podać możemy tylko średnią liczbę etatów nauczycieli, która wynosiła w ubiegłym roku 166.6.
Co z najmłodszymi dziećmi?
Na sam koniec warto wspomnieć, że 2 września codzienne wędrówki do placówek opiekuńczych zaczną także młodsze dzieci. Chociaż wiele żłobków oraz punktów przedszkolnych oferuje jakąś formę opieki podczas miesięcy wakacyjnych, również one rozpoczną działałanie w pełni sił właśnie 2 września. Instytucje w powiecie suskim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju.
Na terenie powiatu znajduje się 7 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 173 miejsc dla dzieci. Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie suskim znajduje się 33 przedszkoli i punktów przedszkolnych.
Źródło: opracowane przez Wesoła Warszawa na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.
Foto: Gov.pl