Od 2023 roku na dachu budynku Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej znajdują się trzy ule – łącznie 50 000 pszczół , w sezonie ich ilość może się podwoić. Przestrzeń wokół pasieki ubarwiają kwiaty ( lawenda, szałwia, gailardia, margaretka) posadzone w donicach drewnianych.
"Poprzez usytuowanie w tym właśnie miejscu chcemy zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania powierzchni dachowych w terenach miejskich na cele związane z tworzeniem pasiek pszczelich".
-
Pracę pszczół można obserwować z korytarza na II piętrze budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kościelnej 5b > zobacz
Ciekawostki z życia pszczół:
Pasieka została zarejestrowana przez Powiatowego Inspektora Weterynarii oraz ubezpieczona. Organizator wydarzenia: Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, działania realizowane przez Naczelnika Wydziału Środowiska Pawła Dyrcz oraz doradcę ds. klimatu i środowiska Paulinę Tokarz-Mansour przy współudziale pracowników Wydziału Środowiska – Zastępcy Naczelnika Marka Mrugacz, Sylwii Knapczyk, Grzegorza Zachura, Grzegorza Malinowskiego, Krzysztofa Hernas. Profesjonalną opiekę nad pszczołami sprawuje Grzegorz Pochłopień.
Założenie pasieki i stworzenie zielonego zakątka na dachu budynku Starostwa Powiatowego jest jednym z etapów wydarzenia na rzecz klimatu organizowanego przez Powiat Suski (Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej) w ramach projektu LIFE IP-EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” sfinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło/foto: Powiat Suski - Wydział Środowiska