To już VI edycja prestiżowego konkursu, prowadzonego przez Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Małopolską Organizację Turystyczną. Organizatorzy poszukują skarbów, które zachwycają i wzruszają, potrafią poruszyć serce oraz duszę, a jednocześnie są inspiracją dla turystów do dalszego odkrywania atrakcji Małopolski. Tradycyjnie kandydatury można zgłaszać w sześciu kategoriach: Najciekawszy szlak turystyczny, Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne, Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury, W gościnie – oferta kulinarna, Unikatowa atrakcja turystyczna oraz Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna.
Wszędzie tam, gdzie wiodą nas małopolskie drogi. Perły i diamenty znajdują się zarówno przy głównych szlakach jak i ledwo widocznych ścieżynkach na uboczu. Aby je odkryć często wystarczy chwila refleksji lub krótki przystanek w biegu. Tylko tak bowiem będziemy mieli szansę na rozejrzenie się wkoło, wytropienie śladów nieoczywistych, posłuchanie opowieści miejscowych. Tylko w ten sposób odnajdziemy cudownej urody perełki krajobrazu, miejsca o wspaniałym klimacie, niezwykłe kulinarne smakołyki, pasjonatów tworzących wyjątkowe rzeczy…
Jeśli znacie takie miejsca i ludzi, zgłoście je do konkursu. Nagroda będzie nie tylko satysfakcjonująca, ale również inspirująca… To Państwa propozycja może stać się nowym, wspaniałym Turystycznym Skarbem Małopolski!
Udział w konkursie jest oczywiście dobrowolny i bezpłatny. Jego organizatorem jest Województwo Małopolskie oraz Małopolska Organizacja Turystyczna. Po etapie zgłaszania, który trwa do 4 września, nadejdzie czas głosowania.
Szczegóły znajdziecie na konkurs.visitmalopolska.pl. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się najpóźniej do 31 grudnia.
Lista naszych laureatów z poprzednich pięciu edycji:
- Najciekawszy szlak turystyczny: Laureat:
- Babia Góra Trails
To raj dla rowerzystów! Kompleks składa się z 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych, o różnym stopniu trudności, które umożliwiają rowerową rekreację w masywie Mosornego Gronia. Trasy znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie kolei krzesełkowej Mosorny Groń.
- Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne: Laureat:
- Babiogórska Jesień
Babiogórska Jesień to największe święto Górali Babiogórskich, cechujące się czystością formy i zakorzenieniem w regionalnych tradycjach ludowych. Babia Góra, ruch wołoski, zawirowania historii, mniejszości narodowe i etniczne przebywające w regionie, to wszystko wpływa na kształtowanie przestrzeni festiwalowej.
- Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna: Wyróżnienia:
- Gmina Zawoja
Zawoja zawdzięcza swoją sławę położeniu u podnóży „Królowej Beskidu” Babiej Góry. Jest też największą powierzchniowo wsią w Polsce, na której terenie znajduje się też Babiogórski Park Narodowy. Miłośnicy turystyki znajdą tutaj wodospady, jaskinie, skałki, ale także drewnianą zabudowę. Zimą wielbiciele narciarstwa odkryją tu doskonale przygotowane stoki narciarskie i trasy biegowe. Krystalicznie czysta woda pozwala na kąpiele, a zimą zachęca do morsowania. Zawoja zapewnia turystom bogatą ofertę kulturalną, a jej najbardziej rozpoznawalnym festiwalem jest Babiogórska Jesień.
- Najciekawszy szlak turystyczny: Laureat:
- Główny Szlak Beskidzki - odcinek małopolski
Główny Szlak Beskidzki nosi imię Kazimierza Sosnowskiego, oznakowany jest kolorem czerwonym i jest najdłuższym szlakiem w polskich górach - liczy ok. 500 kilometrów. Małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego biegnie przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Niski oraz takie szczyty jak Babia Góra, Polica, Turbacz, Lubań, Wielka Przechyba, Radziejowa i Jaworzyna Krynicka.
- Unikatowa Atrakcja Turystyczna: Wyróżnienie:
- Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej
Skansen w Sidzinie powstał dzięki zaangażowaniu dwóch osób, którzy pomyśleli, aby ocalić lokalne dziedzictwo od zapomnienia. Byli to nauczyciel Adam Leśniak i proboszcz ksiądz Józef Świstek. Podjęli się wysiłku zachowania kultury, dawnych zwyczajów i przedmiotów codziennego użytku. W muzeum można obejrzeć ekspozycję dotyczącą tradycyjnego budownictwa regionu orawskiego, między innymi kurną chałupę Banasika z 1806 roku z wyposażeniem; spichlerz zwany „Górką” z 1897 roku, w którym mieści się Izba Pamięci Narodowej. Jest ona poświęcona pamięci żołnierzy września 1939 roku oraz partyzantom z okresu II wojny światowej. Można tu również oglądać starodawną kuźnię przeniesioną ze Spytkowic. Jest oczywiście młyn i niezwykła drewniana dzwonnica loretańska z 1937 roku. Zabudowa skansenu liczy osiem budynków. Na terenie muzeum można także podziwiać rzeźby plenerowe, które nawiązują do baśni i legend tego terenu. Instytucja organizuje też wiele imprez folklorystycznych i warsztatów, które mają pokazywać wyjątkowość tego regionu.
- Najciekawszy szlak turystyczny: Wyróżnienie:
- Babia Góra
Babia Góra nie bez powodu nosi miano Królowej Beskidu… Dumnie wyrasta spośród wzniesień Beskidu Żywieckiego. Jest najwyższym i bardzo urokliwym szczytem tego pasma.
Najwyższy pozatatrzański szczyt Polski nie powinien sprawić odpowiednio przygotowanym turystom większych problemów. Warto jednak przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ cały masyw Babiej Góry słynie z kapryśnej pogody. Niektórzy uważają, że to najbardziej zdradliwy szczyt w Polsce. W przypadku dobrej aury możemy liczyć na niezapomnianą wędrówkę zwieńczoną zachwycającymi widokami.
Geneza nazwy Babiej Góry wiąże się z licznymi legendami ludowymi, jakie związane są z tą okolicą. Wedle jednej z nich miałaby ona wywodzić się od kupy kamieni wysypanych przed chałupą przez babę niebotycznych rozmiarów, wedle innej oznacza kochankę zbójnika, która widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego, skamieniała z żalu. Niewykluczone jednak, że nazwa może mieć związek z niektórymi znaczeniami słowa baba, która odnosi się do rodzaju ciasta lub kamiennego posągu kultowego.
Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Laureat w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” zostanie wyróżniony nagrodą marszałka Małopolski w wysokości 100 tys. zł, z przeznaczeniem na rozwój i promocję turystyki na jego obszarze.
W pozostałych kategoriach nagrody zostaną przyznane przez współorganizatora konkursu – Małopolską Organizację Turystyczną. Przewidziano wyróżnienia do 5 tys. zł na sfinansowanie działań promocyjnych laureata w kategoriach „Najciekawszy szlak turystyczny”, „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne”, „Unikatowa atrakcja turystyczna”, „Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury” oraz „W gościnie – oferta kulinarna”.
Ponadto, wszyscy wyróżnieni w konkursie zostaną objęci zintegrowaną kampanią promocyjną, realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną w 2025 roku.
Źródło: Visit Małopolska