Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim.


W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się rzesze pielgrzymów.


Święto obchodzone jest w Polsce 15 sierpnia i jest to dzień wolny od pracy. W Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W innych częściach Polski święto wiąże się często z obchodami dożynek.

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, zachęca do odwiedzenia suskiego „starego” kościoła z XVII wieku ufundowanego przez Piotra Komorowskiego, gdyż w jego wnętrzu można zobaczyć scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Malowidło umieszczone jest na drewnianym, kolebkowym sklepieniu prezbiterium. Scena ukazuje moment, w którym Maryja zostaje wzięta do nieba z duszą i ciałem. Towarzyszą jej czterej aniołowie umieszczeni w narożnikach, którzy trzymają banderole z sentencjami z „Pieśni nad Pieśniami” Salomona oraz Księgi Psalmów. Maryja stoi na globie i półksiężycu, rozświetla ją gloria promienista. Ponad jej głową unosi się korona i nimb z dwunastu gwiazd.


W zbiorach Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej znajduje się sztandar wykonany z czerwonego materiału, obszyty złotymi frędzlami z chwostem. Z jednej strony widnieje na nim namalowany wizerunek Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Sztandar noszony był podczas uroczystych procesji w suskiej parafii.




Źródło: Wikipedia/Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Fot. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Sakralne Dziedzictwo Małopolski, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/.../wniebowziecie-najswietszej... ; Woźniak B., Leśniakiewicz M., "Parafia w Suchej Beskidzkiej", Sucha Beskidzka 2008.
Fot. Sztandar, Zbiory MMSB.




Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/uroczystosc-wniebowziecia-najswietszej-maryi-panny/cwa