Początek tego wyjątkowego szkolenia rozpoczął p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej mł.insp. Daniel Chlebda, który przywitał wszystkich prelegentów i uczestników.
Expertka Cyberprofilaktyki NASK Ewa Domańska opowiedziała o formach cyberprzemocy, z którymi spotykają się uczniowie, o przyczynach hejtu – kto może go doświadczyć, motywacji sprawcy, roli świadka, a także długofalowych konsekwencjach cyberprzemocy. Drugim poruszonym zagadnieniem były zagrożenia w mediach społecznościowych, na które mogą być narażone dzieci i młodzież, a których często jako dorośli nie jesteśmy świadomi.
Pozostali Eksperci Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie mówili o ryzykownych zachowaniach w Internecie i treściach intymnych wytwarzanych samodzielnie przez dzieci i młodzież. Przedstawili sposoby reagowania na uwodzenie małoletnich i szantaż na tle seksualnym. Nie zabrakło też informacji na temat socjotechnik, które cyberprzestępcy stosują w celu wykorzystania naszych słabości, aby osiągnąć swój cel.
Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego Pani Karolina Załęga zapoznała uczestników szkolenia z zadaniami realizowanymi w bieżącym roku w ramach Małopolskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w tym uzależnieniom behawioralnym na lata 2022-2026.