W województwie małopolskim w świąteczne obowiązki chętnie angażuje się aż 46% dzieci, zwykle pomagając w przygotowywaniu wielkanocnej święconki. Małopolskie panie domu w tym okresie mogą liczyć również na wsparcie partnera. Aż 53% mężczyzn z małopolskiego włącza się do przedświątecznych prac, zwykle pomagając w przygotowaniu świątecznych potraw
Każdy z nas przepada za miłą atmosferą Świąt Wielkanocnych, której zwykle towarzyszy budząca się do życia, wiosenna aura. Zanim jednak rozsmakujemy się w wielkanocnych potrawach i wspólnie będziemy cieszyć się spotkaniami w rodzinnym gronie, przed nami jeszcze trudne zadanie! Przedświąteczne obowiązki – jest ich naprawdę sporo - sprzątanie, zakupy, gotowanie… Aby nie tylko święta, ale i okres przedwielkanocny upłynął w miłym nastroju warto zaplanować je z odpowiednim wyprzedzeniem i podzielić między domowników.
W małopolskim w świątecznych pracach chętnie uczestniczy, aż 53% mężczyzn, zwykle angażując się w robienie zakupów (69%) i pomoc w gotowaniu tradycyjnych potraw (58%). Panie domu z małopolskiego w tym okresie mogą liczyć również na wsparcie dzieci, które najczęściej biorą czynny udział w dekorowaniu święconki (69%), mniej niż połowa z nich uczestniczy natomiast w przygotowywaniu wielkanocnych dań.
Małopolskie tradycje wielkanocne, sięgające średniowiecza, zachowały się do dzisiaj.
Święta Wielkanocne obchodzimy w różny sposób Zazwyczaj tradycje wynosimy z rodzinnych domów, a zależą od regionu, z którego pochodzimy. Na terenach małopolski Wielkanoc obchodzona jest bardzo uroczyście - Kraków to miasto słynące z wielu kościołów. W zdecydowanej większości z nich, w czasie Triduum Paschalnego wystawiane są Groby Pańskie. Często ich szczegóły nawiązują do wydarzeń minionego roku.