We wtorek, 2 kwietnia w Białce Tatrzańskiej, przedstawiciele samorządów z powiatu suskiego uczestniczyli w uroczystym przekazaniu promes.
Rozdysponowane środki finansowe, to efekt rozstrzygnięcia czterech konkursów: Małopolskie tężnie solankowe, Małopolskie OSP, Małopolskie świetlice wiejskie oraz Drogi dojazdowe do pól.
Prezentujemy zestawienie beneficjentów promes z powiatu suskiego.Gmina Stryszawa - 250 003 zł Gmina Sucha Beskidzka - 175 341 złGmina Jordanów - 205 138 złMiasto Jordanów - 109 273 złGmina Maków Podhalański - 281 200 złGmina Zembrzyce - 127 400 złWspomniane konkursy ogłaszane cyklicznie przez Województwo Małopolskie, to realne finansowe wsparcie, które umożliwia realizację przedsięwzięć, bardzo ważnych dla lokalnych społeczności. Konkurs „Małopolskie tężnie solankowe” to wsparcie samorządów, jeśli chodzi o finansowanie budowy ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych, wraz z elementami małej architektury oraz infrastruktury technicznej.Warto przypomnieć, że do końca 2023 roku dzięki dofinansowaniu na łączną kwotę ponad 7,2 mln złotych z budżetu Województwa Małopolskiego, wybudowano 39 tężni solankowych. W roku bieżącym powstaną kolejne, nowe obiekty w 17 małopolskich gminach – na co przeznaczone zostanie łącznie kolejne 3 mln złotych. Z kolei w ramach konkursu „Małopolskie OSP” beneficjenci otrzymują dofinansowanie m.in. na modernizację remiz strażackich, zakup specjalistycznego sprzętu i odzieży oraz na zakup lub remont samochodów strażackich i quadów. Tutaj środki finansowe za pośrednictwem gmin trafią do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i grup poszukiwawczo-ratowniczych z terenu województwa małopolskiego. W roku 2024 Województwo Małopolskie na 358 przyznanych dotacji przeznaczyło ponad 9,3 mln złotych.Następny konkurs „Małopolskie świetlice wiejskie”, to środki finansowe przekazywane na zakup wyposażenia tego typu placówek. Ma to pomóc lokalnym społecznościom w budowie ich tożsamości i integracji. W roku bieżącym na kontynuację projektu Województwo Małopolskie przeznaczyło kwotę ponad 4 mln złotych.Beneficjenci wszystkich konkursów to lokalni liderzy, ludzie najbardziej aktywni w swoich społecznościach. Wsparcie finansowe za pośrednictwem ogłaszanych przez nas konkursów umożliwia im wykazać się skutecznością i realizować projekty, w które są zaangażowani. Bardzo często bez wsparcia samorządu Województwa Małopolskiego byłoby to niemożliwe. Dlatego z pełnym przekonaniem poprzez właśnie takie konkursy pomagamy burmistrzom, wójtom, komendantom OSP, Kołom Gospodyń Wiejskich i organizacjom pozarządowym w ich działalności. Frekwencja na dzisiejszym spotkaniu z kolei pokazuje, jak lokalne samorządy i działające na ich terenach różnego rodzaju organizacje oceniają taką formę wsparcia ich działalności – mówił Witold Kozłowski marszałek Małopolski.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie