Gaz płynny LPG
Ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika wymaga sprawdzenia, czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do zamontowania na niej zbiornika. W przypadku większości domów jednorodzinnych o zapotrzebowaniu na ciepło do 30 kW sprawdzi się zbiornik o pojemności 2700 litrów. Jest to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Jeżeli w instalacji będzie użyty czysty propan, istnieje dowolność w wyborze umiejscowienia zbiornika – może znajdować się pod powierzchnią ziemi lub na jej powierzchni. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na mieszaninę propan-butan, konieczne jest zbiornik podziemny – umieszczony przynajmniej pół metra pod ziemią.
Nowoczesne zbiorniki gazowe wyglądają estetycznie, wyposażone są w nowoczesne, funkcjonalne sterowanie. Koszty ograniczają się do płacenia rachunków za gaz, ponieważ zbiornik można wydzierżawić – najlepiej od sprawdzonej firmy, istniejącej wiele lat na rynku. Wybór gazu płynnego LPG to duża wygoda dla użytkownika. Kotły gazowe są przyjazne środowisku, nie zwiększają efektu cieplarnianego.
Olej opałowy
Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a zatem wygodne w eksploatacji. Inne zalety korzystania z oleju opałowego, to wysoka temperatura zapłonu, dzięki której ryzyko wybuchu jest minimalne, powszechna dostępność oleju oraz niezanieczyszczanie środowiska.
Potrzebny jest jednak specjalny zbiornik, przechowywany w oddzielnym pomieszczeniu, np. w kotłowni lub piwnicy. Kolejną wadą olejowych systemów grzewczych są wysokie koszty budowy instalacji. Kotły olejowe wymagają częstszych niż zbiorniki gazowe przeglądów i regulacji.
Najbardziej sprawne, ale i zarazem najdroższe są kotły kondensacyjne – mogą kosztować nawet 25 tysięcy złotych. Zarówno gaz płynny, jak i olej opałowy to ekologiczne źródła energii cieplnej. Biorąc jednak pod uwagę takie wskaźniki, jak koszty i sposób przechowywania instalacji, wydaje się, że lepszym wyborem będzie LPG.
Artykuł Partnera