Podczas spotkania zostały przedstawione wyzwania związane z systemową implementacją nowego modelu opieki psychiatrycznej, aktualny stan prac oraz konieczne dalsze działania w kierunku reformy psychiatrii dorosłych, a także podsumowanie realizacji Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 oraz projekt dokumentu pn. Małopolski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030. Zaproszonym ekspertem była dr n. med. Anna Depukat, Kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Województwo Małopolskie jest w sposób ciągły i nieprzerwany od wielu lat zaangażowane w ochronę zdrowia psychicznego swoich mieszkańców oraz dostrzega potrzeby społeczeństwa w tym zakresie. Wszelkie działania podejmowane przez Samorząd Województwa Małopolskiego mają na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz zabezpieczenie ciągłości opieki nad pacjentem na terenie Małopolski. Wypracowanie optymalnych rozwiązań w dziedzinie psychiatrii wymaga dalszego wspólnego dialogu, co pozwoli na kontynuację działań w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej oraz przełoży się na zdrowie psychiczne i jakość życia mieszkańców Małopolski
– powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.
Reforma opieki psychiatrycznej wdrażana jest w Polsce od 2018 roku. Podstawowym jej założeniem jest przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z leczenia szpitalnego do środowiska lokalnego i to jest celem pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia kompleksową psychiatryczną opiekę zdrowotną osobom dorosłym zamieszkałym na określonym obszarze terytorialnym, zarówno w formie ambulatoryjnej, domowej jaki i w oddziale dziennym psychiatrycznym. Świadczenia opieki psychiatrycznej realizowane w ramach CZP są finansowane ze środków NFZ. Centra kontraktowane są jako kompleksowo działające podmioty obejmujące swoim obszarem działania określoną populację dorosłych mieszkańców.
Jednocześnie w systemie powstały Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) , w ramach Projektu „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę” realizowanego w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Celem było przetestowanie i wdrożenie modelu, który zamiast izolować osoby w kryzysie psychicznym w dużych instytucjach, włącza je do życia. Testowany model zakładał koncepcję zintegrowania i skoordynowania świadczeń medycznych, oparcia społecznego oraz działań edukacyjnych.
W Polsce funkcjonowało w sumie 6 Środowiskowych Centów Zdrowia Psychicznego: trzy w Warszawie, jedno w Koszalinie oraz dwa w Małopolsce. ŚCZP w Małopolsce funkcjonowały w Wieliczce przy Fundacji Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” oraz przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
Województwo Małopolskie od początku uczestniczy w programie pilotażowym utworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego wspierając powstawanie CZP. W 2022 roku Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt lokalizacji Centrów Zdrowia Psychicznego w Województwie Małopolskim, który jest efektem wielomiesięcznych konsultacji z jednostkami ochrony zdrowia udzielającymi świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej, Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, członkami Małopolskiej Rady Zdrowia Psychicznego, konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży oraz z Biurem ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego usytuowanym przy Ministerstwie Zdrowia.
Województwo Małopolskie znajduje się w gronie najbardziej zaawansowanych w zakresie wprowadzania rozwiązań służących zapewnieniu kompleksowej opieki nad pacjentem będącym w różnych fazach procesu chorobowego i okresu zdrowienia w obszarze zdrowia psychicznego. W Polsce mamy nierównomierny rozwój psychiatrii, ale to Małopolska jest liderem zmian – podkreśliła dr. n. med. Anna Depukat, Kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Aktualnie w całym kraju funkcjonuje 106 centrów zdrowia psychicznego, które obejmują swoim działaniem 44% dorosłych Polek i Polaków. Obecnie najwięcej mieszkańców jest objętych pilotażem w województwie małopolskim 78,40%. Także w Małopolsce zawarto najwięcej umów na realizację pilotażu, bo aż 15, kolejne 12 umów zawarto na Mazowszu i 11 na Śląsku.
W województwie małopolskim obecnie funkcjonuje 15 Centrów Zdrowia Psychicznego, które obejmują obszary Krakowa, Tarnowa oraz powiatów chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego (9 gmin), limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, tarnowskiego, tatrzańskiego, wadowickiego, wielickiego.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Więcej informacji regionu znajdziesz tutaj (kliknij logo):