Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie)
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.
Wyniki badania wykorzystywane są m.in.
przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę),
przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).
Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2007 roku Barometr zaczęto realizować także w Finlandii, skąd w 2009 roku trafił do Polski, w wyniku wizyty studyjnej pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce (w 2009 roku przeprowadzono pilotaż w 6 powiatach województwa, w kolejnym roku rozszerzono badanie na wszystkie powiaty regionu).
W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku.
Źródło:PUP w Suchej Beskidzkiej - /https://barometrzawodow.pl/
BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_malopolskie_powiat_suski.pdf (pdf, 132 KB)
Barometr zawodów infografika - powiat suski 2024.pdf (pdf, 54 KB)
Więcej informacji regionu znajdziesz tutaj (kliknij logo):