8-9 września 2023 roku, na terenie gmin Stryszawa i Zembrzyce, miały miejsce VII Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze. To były dni pełne napięcia, w których 37 zastępów z województw małopolskiego i śląskiego zmagało się z wyjątkowo skomplikowanymi i trudnymi zadaniami. Zawody zyskały opinię jednych z najbardziej wymagających w historii tego wydarzenia.
W skład zawodów wchodziło 9 zadań, z których 4 odbyły się w nocy, a 5 w ciągu dnia. Zadania te były różnorodne i wymagały od uczestników zaawansowanych umiejętności ratowniczych i gaśniczych. Scenariusze zawierały między innymi:
Pierwsze zadanie: Pożar cysterny
Podczas operacji przepompowywania gazu z cysterny do zbiornika LPG, wystąpiła krytyczna awaria: wąż uległ rozszczelnieniu i zaczął się palić. Operator cysterny, znajdujący się w bezpośredniej bliskości, odniósł poparzenia. Zadaniem interweniujących strażaków było nie tylko szybkie i skuteczne ugasić płonący gaz, ale również udzielenie natychmiastowej pierwszej pomocy poszkodowanemu operatorowi.
Katastrofa budowlana
Podczas przyjęcia weselnego na uczestników spadła konstrukcja poszycia dachowego namiotu gastronomicznego. Większość uczestników zdążyła zbiec, jednak kilka osób zostało poszkodowanych. Od będących na miejscu świadków przybyły na miejsce zastęp otrzymuje informację iż brakuje jednego albo dwóch uczestników.
Pożar budynku
W ramach zadania pożaru, uczestnicy zmierzyli się z wyjątkowo trudnym zadaniem: symulowanym pożarem pustostanu. Zadanie to obejmowało silne zadymienie, zablokowane drzwi i brak informacji o odcięciu mediów. Jedyne możliwe wejście dla ratowników było przez dziurę w oknie. W środku znajdowała się jedna osoba poszkodowana.
Wypadek komunikacyjny
Kierowca utracił kontrolę nad pojazdem i zjechał z drogi, co skutkowało wypadkiem. Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia. Na interweniujących służby ratownicze czekało zadanie szybkiego i bezpiecznego wydostania poszkodowanych z rozbitego wraku oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Piknik ratowniczy
Podczas pikniku z udziałem grupy rekonstrukcyjnej doszło do niefortunnego zdarzenia. Jeden z uczestników pikniku potknął się i przypadkowo nadział na wystawioną na ekspozycji włócznię. Strażacy musieli udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Pilarz
Podczas prac leśnych doszło do głębokiego nacięcia lewego uda u pilarza. Ratownicy musieli ustabilizować prowadnicę piły w ranie i ewakuować poszkodowanego.
Traktorzysta
Kobieta została potrącona przez traktor podczas koszenia trawy i doznała licznych obrażeń. Ratownicy musieli działać szybko, aby zapobiec wstrząsowi hipowolemicznemu.
Zatrucie tlenkiem węgla
Typowy przypadek zatrucia tlenkiem węgla w garażu. Szybka identyfikacja i ewakuacja były kluczowe.
Zadanie sprawnościowe
Wejście na czas na wieżę widokową hotelu Beskidzki Raj z ciężkim ekwipunkiem strażackim. Był to test wytrzymałości i kondycji fizycznej dla każdego uczestnika.
Zawody trwały 27 godzin, podczas których uczestnicy mieli do czynienia z ekstremalnym zmęczeniem, brakiem snu i wycieńczeniem. Ostateczna klasyfikacja pierwszych 10 miejsc prezentowała się następująco:
1. OSP STRYSZAWA
2. OSP KOBIERNICE
3. OSP CZANiEC
4. OSP IGOŁOMIA ZOFIPOLE
5. OSP TARGANICE GÓRNE
6. OSP ZABRZEG
7. OSP WIEPRZ
8. OSP GILOWICE
9. OSP KANIÓW
10. OSP SUCHA MIASTO
Wyróżnienia
Najlepszym ratownikiem KPP został Oskar Soczyński z OSP Igołomia-Zofipole, natomiast tytuł najlepszego dowódcy przypadł Grzegorzowi Ponikiewskiemu z OSP Stryszawa. Najtwardszą jednostką została jednostka OSP Czaniec.
KP PSP Sucha Beskidzka serdecznie gratuluje wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowo wymagającym i intensywnym wydarzeniu.
Żródło/foto: za KPPSP w Suchej Beskidzkiej.
Zobacz galerię: