Obecnie na terenie Małopolski jest 200 podmiotów, które posiadają status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom (MPR). Samorządowi wojewódzkiemu zależy na rozwijaniu turystyki rowerowej, która jest ekologiczna, a zarazem pozwala jeszcze lepiej odkrywać piękno przyrody i atrakcje turystyczne. W tym celu konieczne jest poszerzanie sieci MPR. Gdyż tylko możliwość nie tylko komfortowego przemieszczania się na dwóch kółkach jest bardzo ważna, ale kluczowe jest także zapewnienie cyklistom odpowiednich warunków do odpoczynku, a w razie awarii do dokonania drobnych napraw. Samorząd Województwa oznacza takie miejsca, przyznając stosowny certyfikat, a przy tym promuje je na stronach internetowych oraz dostarcza do nich bezpłatne materiały promocyjne dla turystów.
DLACZEGO WARTO POSIADAĆ STATUS MPR?
Zyskasz dodatkowych klientów i przewagę konkurencyjną poprzez promocję na stronie internetowej poświęconej turystyce w Małopolsce, promocję w social mediach, obecność na mapach rowerowych wydawanych przez Województwo Małopolskie i w publikacjach oraz innych materiałach promocyjnych na temat ścieżek VeloMałopolska. Certyfikat będziesz mógł też wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych np. umieszczając logo MPR na swoim obiekcie, stronie internetowej, social mediach czy ulotce.
Ponadto otwarcie i nastawienie się na rowerzystów po prostu się opłaca. W całej Europie właśnie ten rodzaj turystyki jest znaczącym czynnikiem rozwoju regionalnego i lokalnego. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Federacji Cyklistów sektor „cycle industry” w UE to 655 tys. miejsc pracy, a roczne przychody z turystyki rowerowej to aż 44 mld euro.
KTO MOŻE ZOSTAĆ MPR?
Obiekty ubiegające się o status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom muszą być zlokalizowane (prowadzić działalność) na obszarze województwa małopolskiego, w odległości nie większej niż 15 km od jednej z tras rowerowych VeloMałopolska (mierzy się ją jako dojazd rowerem od trasy rowerowej do obiektu drogami publicznymi, czyli nie w linii prostej). Ponadto przy obiekcie musi znajdować się miejsce do bezpiecznego przypięcia roweru, wyposażone w stojaki lub umożliwiające przypięcie czy też przechowywanie roweru w inny sposób (np. w zamykanym pomieszczeniu). Cyklista powinien również w takim miejscu znaleźć nieodpłatnie dostępne narzędzia do podstawowych napraw rowerów (w zestawie narzędzi, oprócz standardowych kluczy płaskich, krzyżakowych i typu "imbus" oraz śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, obowiązkowo musi znajdować się serwisowa pompka podłogowa, która umożliwi napompowanie różnych typów kół, łyżki do zdejmowania/zakładania opon i zestaw łatek naprawczych z klejem), aktualne informacje o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych lub sprzedaży części zamiennych do rowerów oraz odnośnik do strony internetowej narowery.visitmalopolska.pl, z której można pobrać mapy do samodzielnego wydruku w formacie A4, ślady GPS tras rowerowych czy informacje o atrakcjach.
W Regulaminie nadawania statusu MPR wyszczególnionych zostało 5 kategorii obiektów:
Obiekt usługowy (obiekt świadczący usługi, które mogą być przydatne rowerzyście podczas podróży np. serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów i sprzętu turystycznego, biuro podróży, przewoźnik osobowy, stacja paliw, galeria handlowa, sklep spożywczy, wielobranżowy i inne).
JAK PRZEBIEGA NABÓR?
Nabory do Sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom są prowadzone minimum raz w roku. Obecny trwa do 30 września. Jeżeli w danym momencie nie ma naboru, należy wysłać informację o chęci przystąpienia do Sieci na adres e-mail: mpr@umwm.malopolska.pl. Gdy zostanie ogłoszony kolejny nabór, poinformujemy Cię mailowo.
Choć przystąpienia do sieci MPR może zgłosić się każdy obiekt działający legalnie, który zaakceptuje regulamin i spełnieni wymienione w nim wymagania. Udział jest nieodpłatny i dobrowolny. Podmiot w każdej chwili może zrezygnować z udziału w projekcie bez żadnych konsekwencji finansowych.
Przed przyznaniem statusu MPR zgłoszenie jest weryfikowane pod kątem zgodności zawartych w nim informacji ze stanem faktycznym i spełnieniem warunków. Podobna weryfikacja będzie prowadzona minimum raz w roku.
Kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce
e-mail kontaktowy: mpr@umwm.malopolska.pl
tel. 123 796 025