Wokół tematu z nadchodzącym referendum narosło wiele kontrowersji. Część partii politycznych jawnie namawia do bojkotu wydarzenia, z kolei partia rządząca twierdzi, że są to kwestie kluczowe, jeżeli chodzi o przyszłość polskich obywateli.
Zarówno referendum ogólnokrajowe jak i wybory parlamentarne odbędą się w tym samym dniu, czyli 15 października 2023 roku. Z informacji zamieszczonej na stronie Państwowej Komisji wyborczej wynika, że głosowanie odbędzie się tak jak do tej pory, czyli w tych samych obwodach i przed jedną komisją. Oznacza to, że komisje wyborcze będą miały pełne ręce roboty, gdyż wszystkie karty do głosowania oraz karty związane z referendum będą wrzucane do jednej urny.
Czy udział w referendum jest obowiązkowy?
Każdy wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejkolwiek z kart do głosowania, (Sejm, Senat, referendum). Warto jednak pamiętać, że jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania, obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców.
Jakie pytania znajdą się na karcie do referendum?
Pierwsze pytanie referendalne:
Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?
Drugie pytanie referendalne:
Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
Trzecie pytanie referendalne:
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Czwarte pytanie referendalne:
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?