10 marca w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej przeprowadzono eliminacje miejskie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Uczestniczące w nich dzieci zaprezentowały nie tylko urozmaicony repertuar, ale przede wszystkim wykazały się znakomitą pamięcią, dykcją oraz godną podziwu interpretacją przedstawianych utworów.
Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną – Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej konkurs ma na celu popularyzację piękna i kultury języka polskiego wśród dzieci, a także zachęcanie ich do prezentowania przed szeroką publicznością najciekawszych dzieł literatury polskiej i powszechnej. Przeprowadzone w Centrum Kultury i Filmu eliminacje gminne pokazały, że uczniowie suskich szkół podstawowych posiadają bardzo duże obycie sceniczne i choć czasami ich występom towarzyszy trema, to potrafią sobie z nią doskonale radzić. Przede wszystkim jednak dzieci mają ogromny talent i pomimo młodego wieku umieją wręcz bawić się głosem i w sposób świadomy się nim posługiwać. Zaprezentowane w trakcie konkursu utwory wskazują również, że sięgają po urozmaicony pozycje książkowe, nie ograniczając się wyłącznie do lektur szkolnych. A nawet jeżeli wybierały utwory powszechnie znanych autorów (np. Jana Brzechwy) to ten ani razu się nie powtórzył.
W młodszej kategorii (zerówki oraz klasy I-II szkoły podstawowej) jury, w którym zasiedli nauczyciel języka polskiego w LO nr 1 w Suchej Beskidzkiej Małgorzata Skawińska oraz dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć, pierwszą nagrodę przyznało Zuzannie Motyce (Miejskie Przedszkole Samorządowe), która oczarowała zebranych scenicznym obyciem, a przede wszystkim interpretacją wiersza „Zegarek” Jana Brzechwy i fragmentu „Małego Księcia” pióra Antoine de Saint-Exupéry. Drugie miejsce przyznano Ninie Daleki (SP nr 1), a równorzędne trzecie Mateuszowi Wójcikowi (SP nr 1) oraz Ksaweremu Kumorowiczowi (SP nr 2).
W kategorii starszej (klasy III – V szkoły podstawowej) bezapelacyjnie zwyciężyła Liliana Pater (SP nr 1). W sposób godny słuchowiska radiowego przedstawiła wiersz „Mistrz” Ludwika Jerzego Kerna, a następnie zabrała jurorów i publiczność do „Tajemniczego ogrodu”. Druga nagroda przypadła jej klasowej koleżance Marii Czaickiej. Równorzędne trzecie miejsca zajęli Karolina Niemiec (SP nr 1) oraz Mateusz Toczek (SP nr 2).
Osoby, które zajęły w swoich kategoriach dwa pierwsze miejsca będą reprezentowały Miasto Sucha Beskidzka podczas etapu powiatowego, który odbędzie się 17 marca w Makowie Podhalańskim.
źródło: UM Sucha Beskidzka