Szacuje się, że na wyposażenie mieszkania trzeba wydać ok. 1000 zł na każdy metr kwadratowy. Jeśli więc chce się zaaranżować lokal o powierzchni 40 m2, w teorii przeznaczy się na ten cel aż 40 tysięcy złotych. W rzeczywistości wydatki tego typu nie muszą być aż tak duże.
Popularnym rozwiązaniem jest kupowanie/zdobywanie mebli i AGD z drugiej ręki. To nie tylko tania, ale też ekologiczna opcja w duchu less waste. Używane sprzęty można znaleźć na specjalnych portalach, grupach na Facebooku itp. Nierzadko da się trafić na ogłoszenie, w którym ktoś oddaje za darmo sprawne urządzenia czy meble, które wymagają tylko lekkiej renowacji. W ten sposób można sporo zaoszczędzić, przy okazji zmniejszając swój negatywny wpływ na stan środowiska.
Oczywiście dobrze jest wyjść z założenia, że stara się skompletować wyłącznie najbardziej potrzebne elementy. W praktyce na co dzień niezbędnych jest tylko kilka sprzętów, a wiele z nich jest po prostu miłym udogodnieniem. Lepiej jest zacząć od podstaw niż niepotrzebnie wydać pieniądze na modne gadżety, które tak naprawdę tylko zajmują miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest również wybieranie wielofunkcyjnych mebli i urządzeń, np. sofy z funkcją spania.
Przede wszystkim warto postawić na minimalizm. Dzięki temu można łatwo uzyskać bardzo elegancki, modny efekt, nawet przy niedużym budżecie. Skromny wystrój może dawać przyjemne wrażenie przestrzeni, lekkości i schludności – szczególnie, gdy postawi się na jasne, stonowane barwy oraz naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, wiklinę, bawełnę, len, metal, ceramikę.
W popularnych marketach budowlanych/wnętrzarskich bez problemu da się znaleźć meble i sprzęty o prostych formach w przystępnej cenie. Aby uniknąć efektu sterylności i pustki, wystarczy zadbać o kilka efektownych dodatków, jak np. wyrazista lampa, oryginalne zasłony czy rośliny doniczkowe o bujnych liściach (które wcale nie muszą być drogie!). Wiele dekoracji można też z powodzeniem stworzyć własnoręcznie, np. wyplatane makramy w stylu boho, papierowe lampiony czy kompozycje oprawionych zdjęć.
W trendach wnętrzarskich na topie są eklektyczne aranżacje, odważnie łączące nowoczesność z elementami retro. Ogromną popularnością cieszą się np. meble z lat 60. Wiele oryginalnych stolików, foteli czy komódek można znaleźć nie tylko na targach staroci, ale też strychach dziadków czy portalach typu OLX czy Gumtree (często wystawianych za darmo!). Takie dodatki jak np. ciekawy żyrandol, wieszak, toaletka czy lustro vintage potrafią świetnie urozmaicić wnętrze.
Szukasz mieszkania na wynajem w pięknej stolicy Małopolski? Sprawdź lokale PFR Kraków wynajmowane w ramach korzystnej umowy najmu instytucjonalnego.