W zaocznej, bezpłatnej Policealnej Szkole dla Dorosłych w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim, już wiosną po raz kolejny ruszą zapisy słuchaczy na cieszący się ostatnio dużym zainteresowaniem na lokalnym rynku pracy kierunek, w zawodzie Asystent Osoby Niepełnosprawnej na rok szkolny 2016/2017.
Ze względu na pogłębiające się starzenie się społeczeństwa w naszym kraju oraz w krajach Europy Zachodniej szybko wzrasta zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby przygotowane profesjonalnie do opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Widać to również w naszym powiecie, gdzie niedawno powstało aż kilka placówek zajmujących się wspomaganiem osób starszych, w których pracę znaleźli absolwenci Policealnej Szkoły w Makowie.
Zespół Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim, w swej długiej tradycji posiada już doświadczenie w edukacji osób dorosłych w szkole policealnej, na kierunkach związanych z udzielaniem opieki i wsparcia społecznego. Obecnie szkoła kształci słuchaczy na rocznym, dwusemestralnym kierunku w zawodzie Opiekunka Środowiskowa.
W roku szkolnym 2014/2015, aż 54 osoby z powodzeniem ukończyły w ZS Kantego szkołę w reaktywowanym w nowej podstawie programowej zawodzie Asystent Osoby Niepełnosprawnej, przystąpiły one do państwowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, nadających certyfikat UE. W związku z tym, ZS w Makowie Podhalańskim zapewnia słuchaczom bardzo dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną, dwie duże pracownie ze stanowiskami do pracy z manekinami, wspaniałe warunki do prowadzenia ćwiczeń, profesjonalnie przygotowaną i doświadczoną kadrę pedagogiczną.
Starość i niepełnosprawność jest jedną z najważniejszych kwestii społecznych. Osoby chore i niepełnosprawne są grupą szczególnie narażoną na wykluczenie społeczne i ubóstwo. Prowadzą do niego przede wszystkim negatywne postawy społeczne, utrudniony dostęp do wielu obszarów życia społecznego, niski poziom wykształcenia i zatrudnienia, niewystarczające wsparcie w zakresie edukacji i brak właściwych wyspecjalizowanych służb. Zagwarantowanie tej grupie społeczeństwa pomocy w przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz tworzeniu mechanizmów wyrównywania szans i warunków korzystania z przysługujących praw wymaga kształcenia pracowników – Asystentów Osób Niepełnosprawnych, którzy otoczą profesjonalną opieką osoby starsze, chore i niepełnosprawne.
Zawód ten jest zawodem nowym w obszarze medyczno-społecznym, związanym z pomocą społeczną. Jego powstanie sięga roku 2001, gdy rozporządzeniem MEN został wpisany do systemu kształcenia. Powołanie tego zawodu stało się zwrotem w polityce społecznej państwa wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
Celem głównym działań Asystenta jest systematyczne wspieranie w kształceniu samodzielności i wzmacnianie wiary osoby niepełnosprawnej we własne możliwości. Asystent Osoby Niepełnosprawnej współtworzy programy rehabilitacji i pomocy osobie niepełnosprawnej, doradza w zakresie usług medycznych, rehabilitacyjnych, zawodowego przekwalifikowania, kontaktów społecznych, usług kulturalnych, rekreacji i integracji ze środowiskiem, diagnozuje warunki życia i dąży do usuwania wszelkiego typu barier psychologicznych, społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych, pobudza aktywność osoby niepełnosprawnej oraz jej rodziny w celu zaspokojenia potrzeb biologicznych, psychicznych i społecznych, planuje, kontroluje i ocenia indywidualny program pomocy osobie niepełnosprawnej, włącza osobę niepełnosprawną w programy instytucji i placówek świadczących usługi rehabilitacyjne.
Zakres działań zawodowych Asystenta wymaga posiadania określonych kompetencji personalnych i społecznych. Wśród nich, ze względu na charakter pracy z człowiekiem starszym i niepełnosprawnym istotne znaczenie ma empatia i komunikatywność. W realizacji zadań kreatywność, konsekwencja i umiejętność współpracy oraz zdolności negocjowania pomocy i wsparcia ze strony środowiska społecznego, organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Asystent Osoby Niepełnosprawnej uzyskuje kwalifikację po zdaniu państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i otrzymuje certyfikat UE uprawniający do pracy za granicą w państwach Unii. Aby zapisać się do Policealnej Szkoły dla Dorosłych w tym zawodzie w ZS Kantego w Makowie Podhalańskim, wystarczy tylko być absolwentem liceum lub technikum, matura nie jest wymagana.
Nauka w trybie zaocznym ( sobota – niedziela), trwa jeden rok (dwa semestry) i jest bezpłatna, szkoła realizuje program MEN. Szczegółowe informacje na temat zapisów słuchaczy są udzielane w placówce.