Po okresie karnawału przychodzi czas Wielkiego Postu, który rozpocznie się jutro środą popielcową. W piątkowy wieczór w Sali Rycerskiej suskiego zamku odbyło się nastrojowe spotkanie zorganizowane przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Centrum Kultury i Filmu. Okazją ku niemu były trwające od Tłustego Czwartku do Popielca zapusty.
Czas radosnego świętowania jakim jest karnawał, jak i okres umartwiania się, czyli postu obecne są nie tylko w religii, ale i w kulturze. Wzajemnie się uzupełniają i samodzielnie nie mogą istnieć, gdyż tracą swój wymiar. Do dziś najsłynniejszym dziełem sztuki przedstawiającym w alegoryczny sposób te okresy jest obraz Pietera Bruegla z 1559 roku „Walka karnawału z postem”. Kolebką zabaw karnawałowych są kraje śródziemnomorskie.
Obecnie najbardziej znane zabawy karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro i w Wenecji. Również w Polsce karnawał ma niezwykle bogate i barwne tradycje, zarówno w kulturze ludowej, jak dworskiej czy mieszczańskiej. Ostatni okres karnawału tj. od Tłustego Czwartku do Popielca (środy popielcowej) nazywany był w Polsce Zapustami, Mięsopustem lub Ostatkami. I ta ostatnia nazwa okresu końca karnawału dzisiaj się upowszechniła.
Piątkowe spotkanie w Sali Rycerskiej, które spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, rozpoczęło się krótkim wykładem dyrektora Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzeja Pecia, który opowiedział zebranym o wybranych zwyczajach i obrzędach ostatkowych oraz dziejach zabaw salonowych. Druga część wydarzenia miała muzyczny charakter. Przed publicznością wystąpili Justyna Tokarz i Robert Pająk z przyjaciółmi, czyli Agnieszką Pająk, Wiolettą Nowak oraz studentem Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej - Viktorem Venikowem, który zaprezentował się w autorskim repertuarze. W trakcie spotkania odbył się również finisaż wystawy czasowej „Tam, gdzie zdarzył się cud. Szopki bożonarodzeniowe Józefa i Karola Lasików”. Słodki poczęstunek w postaci wybornych faworków przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. Zarówno w trakcie koncertu, jak i po nim można było również obejrzeć oryginalne maski z karnawału w Rio de Janeiro.
źródło: UM Sucha Beskidzka