Pochodzący ze Stryszawy sierż. Paweł Pindel i sierż Michał Wolski odebrali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenie przyznawane jest policjantom, którzy zarówno w służbie, jak i poza nią wykazali się bohaterstwem w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji I w Krakowie uhonorowani zostali za uratowanie z pożaru dwóch osób.
W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się wręczenie medali im. Andrzeja Struja. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk, żona podkom. Andrzeja Struja oraz 86 nagrodzonych policjantów z całego kraju. W tym szacownym gronie znaleźli się także dwaj krakowscy funkcjonariusze. Sierż. Paweł Pindel i sierż. Michał Wolski z Komisariatu Policji I w Krakowie odebrali z rąk Ministra Mariusza Kamińskiego medale za bohaterskie ratowanie dwóch osób z pożaru mieszkania.
Przypomnijmy, akcja, za którą nagrodzono policjantów miała miejsce 1 sierpnia ub.r. w jednym z mieszkań w kamienicy na terenie Starego Miasta w Krakowie. Wówczas w budynku wybuchł pożar, przez płomienie i dym na balkonie uwięziona została 63-letnia kobieta, a w pomieszczeniach trawionych przez ogień jej 95-letni krewny. Sierż. Paweł Pindel i sierż. Michał Wolski, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru, niezwłocznie pospieszyli z pomocą lokatorom. Nie bacząc na własne bezpieczeństwo, wyważyli alternatywne drzwi do mieszkania, a z zadymionych i zajętych przez ogień pomieszczeń wydostali mającego problemy z poruszaniem 95-latka. Pomogli również strażakom ewakuować 63-latkę.
Podkomisarz Andrzej Struj zginął 13 lat temu na jednym z warszawskich przystanków tramwajowych. Będący w czasie wolnym od służby policjant interweniował wobec demolujących tramwaj chuliganów i wówczas został przez nich śmiertelnie ugodzony nożem.
Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja otrzymują policjanci, którzy zarówno w służbie, jak i poza nią, nie bacząc na własne życie i zdrowie pospieszyli z pomocą i ratowali ludzkie życie, zdrowie lub mienie. Odznaczenie nadawane jest na wniosek Komendanta Głównego Policji lub z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Może być przyznane również pośmiertnie.
źródło: małopolska policja