Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Co zrobić, gdy MacBook nie chce się włączyć?

Problem z uruchomieniem laptopa zawsze budzi grozę u właściciela, który potrzebuje swojego narzędzia pracy lub rozrywki. Chociaż laptopy MacBook słyną ze swojej niezawodności, również one od czasu do czasu ulegają awariom. Twój Mac nie chce się uruchomić? Nie zawsze oznacza to poważną awarię. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo zdiagnozować i rozwiązać problem krok po kroku!

Sprawdź zasilanie MacBooka

Istnieje prawdopodobieństwo, że twój komputer działa poprawnie, jednak nie ma dostępu do zasilania. Aby to zweryfikować, w pierwszej kolejności przekonaj się, czy używasz odpowiedniego zasilacza, a przewód nie jest uszkodzony. Jeśli to nie pomoże, upewnij się, że w twoim gnieździe elektrycznym płynie prąd podłączając do niego jakiekolwiek inne urządzenie.

W następnej kolejności przytrzymaj przycisk zasilania przez 10 sekund, a później spróbuj uruchomić komputer przy jego pomocy. W MacBookach wyposażonych w Touch ID wykonaj tę czynność przy pomocy tego klawisza. Jeżeli komputer wciąż się nie uruchamia, odłącz od niego wszystkie akcesoria zewnętrzne, a gdy to nie pomoże, przejdź do kolejnego kroku.

Reset SMC (w modelach MacBook z układem Intel)

SMC to kontroler zarządzania systemem, który opowiada przede wszystkim za działanie zasilania w twoim MacBooku. Dotyczy to wyłącznie komputerów wyposażonych w procesory Intel, które dominują wśród starszych urządzeń. Być może zresetowanie SMC pomoże ci w uruchomienie komputera prawidłowo.

Jeśli twój MacBook jest wyposażony w wymienną baterię, musisz upewnić się, że urządzenie nie pracuje. Zweryfikujesz to wsłuchując się w pracę wentylatora, który nie powinien działać. Podłącz komputer do zasilania i wyjmij baterię, a następnie przytrzymaj przycisk uruchamiania komputera przez 5 sekund. Po ponownym umieszczeniu baterii w urządzeniu spróbuj je uruchomić.

W modelach z wbudowaną baterią, o ile wentylator nie pracuje, użyj kombinacji klawiszy Shift + Control + Option wraz z przyciskiem uruchamiania przytrzymując wszystkie cztery przez 10 sekund. Po zwolnieniu klawiszy spróbuj uruchomić Maca normalnie.

Bezpieczny rozruch MacBooka

Poprzednie metody zawiodły? Być może twój MacBook uległ częściowemu uszkodzeniu, co może dotyczyć dysku. Kolejną opcję stanowi bezpieczny rozruch systemu. W jaki sposób skorzystać z tej funkcji? Wszystko zależy od procesora, w jakiej wyposażony jest twój komputer:


Ponowna instalacja systemu

Rozruch urządzenia w trybie bezpiecznym nie zawsze kończy się powodzeniem. Gdy w jego trakcie MacBook po pewnym czasie się wyłącza, możesz jeszcze spróbować ponownej instalacji systemu Mac OS. Aby tego dokonać, wykorzystaj narzędzie Mac OS Recovery. Na taką ewentualność zawsze warto wykonywać regularną kopię zapasową swojego Maca, trzymaną w chmurze albo na dysku zewnętrznym.

Wizyta w serwisie

Jeżeli twój komputer nie włącza się na skutek zalania lub uderzenia, nie próbuj go uruchamiać, by nie doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń. Odwiedź sprawdzony serwis urządzeń Apple, taki jak warszawski MacForce, gdzie laptopem zajmą się profesjonaliści. W serwisie wykonasz także wszystkie inne przydatne modernizacje i naprawy, w tym wymianę obudowy, o czym więcej przeczytasz na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-obudowy.

Kłopoty z uruchomieniem MacBooka nie zawsze oznaczają poważną awarię. Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza, którą w razie potrzeby bez problemu wykonasz w serwisie!

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/co-zrobic-gdy-macbook-nie-chce-sie-wlaczyc/u54