Wady wzroku są stwierdzane u setek milionów osób na całym świecie każdego roku. W Polsce nie jest inaczej i problem ten dotyczy w tak samo dużym stopniu osób młodych, w tym dzieci, jak również dorosłych i tych w kwiecie wieku. Przyczyn powstawania wad wzroku jest bardzo wiele i warto się im nieco bliżej przyjrzeć. Szczególnie, że statystycznie również my mamy szansę na jakimś etapie życia mieć problem z naszym wzrokiem, potrzebować leczenia i korygowania tejże wady.
Przyczyn wad wzroku istnieje bardzo wiele. Niezmiennie najczęstszym powodem ich wstępowania jest dziedziczność albo też standardowe, wynikające z wieku zużycie wzroku. W wielu przypadkach również możemy borykać się z problemami ze wzrokiem w następstwie przebytych urazów lub zabiegów chirurgicznych, które w sposób mechanizmy uszkadzają fragment oka. Czasami niestety także wskutek wypadków nasz wzrok może się pogorszyć. Innym, rzadszym powodem są chociażby postępujące zmiany chorobowe w naszym organizmie, szczególnie neurologiczne.
Najczęściej występująca wada wzroku to krótkowzroczność. Praktycznie niezależnie od społeczeństwa, o którym mówimy, to właśnie ten rodzaj wady wzroku jest najpowszechniejszy. Według różnych szacunków problem krótkowzroczności może dotyczyć nawet ponad półtorej miliarda ludzi. Liczba ta oczywiście stale rośnie. Obok tej wady również dalekowzroczność jest bardzo powszechnie występująca. W dalszej kolejności należy wymienić prezbiopię, czyli starczowzroczność, a także astygmatyzm. Szczególnie ten ostatni przysparza sporo problemów przy leczeniu, a do niedawna nawet diagnostyce.
Każda wada wzroku to nieco odmienny sposób leczenia i korekcji. Wynika to z różnych mechanizmów ich powstawania, ale również zupełnie różnego oddziaływania na nasz organizm. Zniekształcenie rogówki powodujące astygmatyzm jest czymś zupełnie innym niż problem ze skupieniem światła poza siatkówką oka (krótkowzroczność). Czasami również takie wady wstępują ze sobą wspólnie, co nieco utrudnia ich prawidłową diagnozę i leczenie. Niezmiennie jednak zawsze należy rozpocząć cały proces od spotkania z lekarzem i wykonania niezbędnych badań. W większości przypadków do korekcji naszego wzroku wystarczą nam zwyczajne okulary lub soczewki kontaktowe, ale w specyficznych wypadkach pomysłem do rozważenia może okazać się operacja wzroku.
Więcej na temat wad wzroku można przeczytać na stronie Coopervision.pl.